Festiwal Historii na Zamku w Liwie - 2013 rok.Ten kadr przeniósł mnie w lata, które znam z opowiadań, książek, filmów...

 

 

 

nowa impreza

na Zamku w Liwie

 

... Festiwal Historii - w 2013 roku okres II wojny światowej. Utrwalony materiał w godz. 9:00-10:00 w pierwszym dniu. Zastany obraz był inspiracja do powstania tej galerii.

 

Festiwal Historii na Zamku w Liwie


… Był dla mnie przypomnieniem 2-letniej służby w Wojsku Polskim - w 9 Pułku Rozpoznania Radiowego w Białej Podlaskiej.

 

 Trudno nazwać służbę przygodą, ale coś było z przygody. Po kilku miesiącach dosłużyłem się tzw. "fuchy" - przydziału obowiązków w sztabie pułku i bloku operacyjnym jednostki. Wystukiwałem na klawiaturze dalekopisu tajne informacje - np. dane na temat ruchu pewnych wojsk podczas ćwiczeń.
Ciekawostka
Nie wiedziałem, że w wojsku zbytnia "skromność" nie popłaca. Będąc jakiś czas st. szeregowym, pewnego jesiennego dnia wszedł do mojego - powiedzmy "gabinetu", mój szef pan pułkownik... z radosnym wyrazem twarzy i oświadczył, że zostanę kapralem |
*1. Na to odpowiedziałem: - panie pułkowniku wystarczy mi jedna belka st. szeregowego. Po tych słowach wyraz twarzy pułkownika nagle zmienił się i wyszedł trzaskając drzwiami. Po chwili zostałem wezwany do gabinetu. Szef uznał, że odmówiłem awansu i za to zostanę ukarany - odbyciem kilkugodzinnej musztry karnej na lotnisku, - a o kapralu możecie tylko sobie pomarzyć - dodał. W pełnym oporządzeniu stawiłem się w wyznaczonym miejscu. Miałem szczęście, bo byłem pisarzem u majora (tyko pan major i ja mieliśmy klucze do tego pokoju z dużą ilością map na ścianach zasłoniętymi kotarami) – w tym pokoju odbierałem raporty od plutonowych... Byłem też pisarzem pułku - u wielu pozostał pewien respekt do mojej skromnej osoby. 
Powracając do musztry karnej. Na lotnisku wypaliliśmy przysłowiowego papierosa ze starszym kapralem który miał przeprowadzić musztrę, zapamiętał mnie z pokoju majora, pogadaliśmy o życiu, a że zaczął padać śnieg wróciliśmy do koszar. Koniec musztry.
Przeprosiłem pana pułkownika i szybko powróciła codzienność, służba - zimą w ciepłym moim „gabinecie” – trzy dalekopisy biurko i wygodne polowe łóżko – możliwość spania podczas służby w nocy. "Fucha" trwała 18 miesięcy z 24 zasadniczej służby wojskowej.

A tych 6 miesięcy? 

 

Przygotowania do przysięgi: grabienie liści (pobór jesienny), musztra, nauka alfabetu Morse’a - nadawanie i odbiór, odbiór z opóźnieniem ok. 7 znaków. Moje nazwisko: _._ .._ ._. _._. ta tit ta, tit tit ta, tit ta tit, ta tit ta tit – i tylko tyle pamiętam z alfabetu (po 50 latach). Dlaczego o tym wspominam, bo ta „titawa” stała się dla mnie potwornie nudna i trudna do opanowania – robiłem dużo błędów, plutonowy który pochodził z okolic Sterdyni w pow. sokołowskim podał mi przyjazną dłoń i zaproponował dowódcy kompani, żebym przeszedł na dalekopisy. Służba 24 godzina, po 24 godziny odpoczynku. I tak przez 18 miesięcy oczywiście minus 3 miesiące bycia u pana majora i bycia pisarzem pułku oraz urlopy i przepustki ale tych nie była za dużo z uwagi na powierzoną mi tajemnicę wojskową. 

 

 

st. szer. Michał Kurc 

9 Pułk Rozpoznania Radiowego

(w mundurze polowym szeregowego - zdjęcie wykonano w innej jednostce - podczas ćwiczeń).

 

Po odbyciu służby dowiedziałem się, że specjalne służby przeprowadziły wywiad środowiskowy w miejscu pracy, w Cukrowni gdzie mieszkałem - kim ten osobnik tak naprawdę był – pozytywna opinia była przepustką wejścia do tajemniczego gabinetu pana majora i później mojego „gabinetu” na stanowisku dowodzenia. Wiele się działo. Jak piszę te słowa to - o dziwo, w mojej pamięci wiele pozostało...

_________

*1 Kapral - wówczas nienajlepiej mi się kojarzy ten stopień wojskowy i tylko tyle.

 

 

Powracając do Festiwalu Historycznego na Zamku w Liwie

... Podczas II wojny światowej starosta powiatu węgrowsko - sokołowskiego, Ernest Gramss zamierzał rozebrać ruiny zamku na cegłę, którą chciał wykorzystać do budowy niemieckiego obozu zagłady w Treblince. Zapobiegł temu młody opiekun zabytków Otto Warpechowski, który przekonał starostę o krzyżackim pochodzeniu budowli i doprowadził do rozpoczęcia odbudowy.
Tym samym Zamek w Liwie to jedyny zabytek odbudowany podczas II wojny światowej ze środków okupanta. -
zapoznaje mnie z tą ciekawą historią Roman Postek dyrektor Zamku w Liwie.

 


Na podzamczu


 

Po stronie wojsk niemieckich

... Na pierwszy rzut oka powiało grozą. Widok niemieckich mundurów i uzbrojenia "po zęby" robiło swoje. Jednak niektóre twarze żołnierzy jakby ze znanego powstania... - łagodziły na chwile ten widok, jednak okropieństwo, nieopisany dramat wojny stanął przed oczami.

Tak jak na tym pamiątkowym zdjęciu młodzi żołnierze uśmiechnięci w słoneczny dzień jednak za nimi poświata grozy II wojny światowej.

 


Wspomnienie o braciach Marianie i Janie


 

W 1936 roku przed zakładem fotograficznym w Węgrowie.

Na zdjęciu bracia Marian Kurcz (1916-1998) i Jan Kurc (1923-2004). 

 

Marian jeszcze w mundurze polskiego żołnierza ale przed nim widzimy numer 70921 - został skierowany do pracy w gospodarstwie rolnym w Niemczech. 

Ppor. Jan Kurc Weteran Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny mój Tata. W 1943 brał udział z żołnierzami AK (nie będąc w AK) w zamachu na starostę powiatu węgrowsko - sokołowskiego Ernesta Gramssa,

a w 1944 został powołany do II Armii Wojska Polskiego - na zdjęciu w stopniu szeregowca. Brał udział w operacji łużyckiej i operacji praskiej. Po zakończeniu wojny i powrocie do Sokołowa Podl. miał chwilę wytchnienia - 2 tygodnie.  Następnie jako żołnierz WP brał udział w zwalczaniu banderowców Ukraińskej Powstańczej Armii - UPA w okolicach Baligrodu. Późną jesienią roku 1946 powrócił do rodziny w Przeździatce. »

 

 

Po stronie wojsk polskich

 

... Na podzamczu działa, czołg, na samochodzie ciężki karabin maszynowy który krótkimi seriami strzałów wskazuje kierunek pozycji nieprzyjaciela. W oddali słychać pojedyncze strzały, odgłosy wybuchów...

 Krótki postój niektórych oddziałów w Liwie i za chwilę dalej... - kierunek Węgrów, Sokołów.Kolumny...

... - setki uczestników Festiwalu Historii na Zamku w Liwie. 

 

_______

* Uwaga: Niektóre kadry znacznie odbiegają treścią od prezentacji festiwalowej. Obrazy w jakimś stopniu przestawiają moje doznania i spostrzeganie tematu II wojny światowej.

 

 

na stronie od 2013.06.05

 


Copyright © design and photos by Michał Kurc