Liw - dawne miasto 

 

Liw - dawne miasto

 

W pierwszej dekadzie października upowszechniłem na stronie galerię opowiadającą o Zamku w Liwie. Tym razem opowiadanie o miejscu i życiu poza fosą zamku, dlatego kolejna galeria o Liwie. Zapraszam do siedemsetletniego Grodu nad Liwcem.

Ulica Nowomiejska, róg ul. Jadowskiej. Moją uwagę zwrócił wyróżniający się drewniany domek o białych ścianach (chyba najbardziej przypomina mi dawną architekturę Liwa np. z lat 60 XX w.), na których są różne kolorowe rysunki. Jest tutaj też studnia z "Mazowszanką" oraz dorodne pigwy, które można dodawać do herbaty zamiast cytryny - całość tworzy atmosferę domku przyjaznego, emanującego pozytywną energią - całkowita zasługa gospodarza, zapewne człowieka o dobrym sercu.

Zabudowa drewniana to chałupy, zabudowania gospodarcze z XIX – XX w.,  głównie zgrupowane przy ul. Nowomiejskiej, Koziej, Senatorskiej, Jadowskiej. Zatrzymałem w kadrze ostatni żuraw studzienny oraz ostatnią stodołę pokrytą strzechą - przypomina mi pejzaż, zapamiętany, z wieloma liwskimi chałupami pod strzechą, usytuowanymi wzdłuż ul. Nowomiejskiej z lat 60 XX w.

Żuraw studzienny - ostatni w Liwie. 

Jesienna ulica Liwa.

Kościół parafialny pod wezwaniem św. Leonarda Opata, zbudowany w latach 1905 - 1909 według projektu znanego architekta Józefa Piusa Dziekońskiego.

Czas powrotu - jeszcze spojrzenie na Zamek z poza fosy. Przedstawione kadry są zapewne dokumentem tej chwili, uwagę skupiłem na tym co pozostało z tamtych lat i cieszy oko, prowokuje do wspomnień. Przynajmniej na chwilę pozwala oderwać się od dnia codziennego - odetchnąć liwskim powietrzem, poczuć zapach i smak wiejskiego chleba...

 

 

post scriptum

 

 

 

Strony tytułowe publikacji jubileuszowej wydanej w 1913 roku przez proboszcza liwskiego ks. Karola Rafała Leszczyńskiego - upowszechnione w folderze wydanym przez Urząd Gminy Liw z okazji 700 lat  Ziemi Liwskiej.

 

2007.10.25


Copyright © design and photos by Michał Kurc