Piękno małej Ojczyzny - piękno Polski



 

 



Zabytki Węgrowa i okolic

 

"Posiadający ciekawą sylwetkę barokowy dwór w Paplinie i realizujący przede wszystkim program reprezentacyjny, w wielkiej mierze nawiązuje swym układem i wystrojem do barokowych pałaców. Został zbudowany około połowy XVIII w. dla Glinków lub Garczyńskich. a następnie przebudowany w 1877 r. przez architekta Władysława Mierzanowskiego. Reprezentacyjność rezydencji została podkreślona zarówno układem pomieszczeń z usytuowaniem obszernej sieni i salonu na osi, jak i piętrową wystawką od frontu. oraz murowanym portykiem w elewacji ogrodowej. o falistym zwieńczeniu szczytu dekorowanego kartuszem herbowym. Mając na uwadze reprezentacyjność, przeniesiono najpierw kuchnię do pomieszczenia wybudowanego obok i bezpośrednio łączącego się z dworem a następnie do nowego budynku oddalonego o kilkanaście metrów."

"Ponadto istnienie tu spalonej w 1915 r., drewnianej wjazdowej wieży bramnej (tzw. samborza), sugeruje dążenie do uformowania większego reprezentacyjnego założenia." - Cezary Ostas Węgrów dzieje miasta i okolic, str. 430. Rok wyd. 1991. Grafika wierzy bramnej - Gawęda o paplińskim dworze, str. 46.


 

 

 

strona (1)  | 1 | 2 | 3 |

 

w mojej cyfrografii

Dwór barokowy w Paplinie 

 

Na zaproszenie Pani Janiny Toczyłowskiej w dniu 12 sierpnia 2011 roku z rodzinką udaliśmy się do Modrzewiowego Dworu w Paplinie. - Pani Janiny Matki odnowiciela dworu, hrabiego Arkadiusza Toczyłowskiego herbu Samson, Miłość do syna i pragnienie spełnienia jego woli spowodowało, że dwór barokowy i jego otoczenie jest piękne.

 

Zapraszam

 

 

 

 

 

Portyk jest najbardziej widocznym elementem zabudowy od strony parku. Cztery kolumny nad nimi zwieńczenie mitrą książęcą, - wykonaną na polecenie księcia Bogusława Radziwiłła, dotyczy to także całego portyku.

 

 

 

 

 

 

strona (1)  | 1 | 2 | 3 |

 

 

na stronie od 2023 - 04- 14

 

 

 


Copyright © by Janina Toczyłowska

Copyright © design and photos by Michał Kurc