Na Starówce w Poznaniu Fontanna Apolla na tle Ratusza i kamieniczek.

 

 

Stary Rynek i ...

 

Chyba zacznę od tego - zdjęcia do tej galerii wykonałem podczas dwugodzinnego spaceru w dniu 18 sierpnia 2007 roku. Na Starym Rynku byłem pierwszy raz i nie do końca jestem przekonany czy oddałem, choć w części, ducha Starówki? Jednak chęć podzielenia się pięknem, zatrzymanym w kadrze, okazała się silniejsza - zapraszam do galerii.

Pałac Działyńskich - Usytuowany w zachodniej pierzei rynku. Został wybudowany w końcu lat siedemdziesiątych XVIII w. - na miejscu dwóch średniowiecznych kamienic - dla marszałka wielkiego litewskiego Władysława Gurowskiego.

Swą nazwę zawdzięcza rodzinie Działyńskich, która weszła w jego posiadanie w początku wieku XIX. Tu mieści się poznański oddział Biblioteki Kórnickiej z czytelnią, Działem Elektronicznych Tekstów Humanistycznych zajmujący się dygitalizacją oraz gabinet dyrektora. 

Rokokowa fontanna wzniesiona w 1776 r. z funduszy miejskich, była dziełem rzeźbiarza Augustyna Szepsa. Centralna rzeźba przedstawia mitologiczną scenę porwania Prozerpiny przez Plutona. 

Bamberka - wykonana z brązu figurka Bamberki ufundowana została przez poznańskiego kupca i winiarza Leopolda Goldenringa. Dzieło to było formą reklamy firmy, a postać Bamberki miała uhonorować pracownice winiarni, bamberskiego rodowodu. 


Kościół św. Stanisława (biskupa) fara - jest jednym z najcenniejszych zabytków sztuki baroku w Polsce. Prace budowlane rozpoczął Tomasz Poncino w 1649 r. - budowa trwała ponad 50 lat. 
Fasada budowli jest dziełem Giovanni Catenazziego; portal główny zaprojektował Pompeo Ferrari. Wnętrze przytłacza wielkością - wysokość nawy głównej 27 m i niezwykle bogaty wystrój kościoła - w żadnej polskiej świątyni nie zaprezentowano w tak dużym stopniu ekspresyjnej maniery baroku rzymskiego. Trudno mi było, w tak krótki czasie, na przemyślenia - jak to wszystko pokazać, podzielić się tym z Państwem
Ołtarz główny - znajdujący się w nim obraz przedstawiający biskupa Stanisława wskrzeszającego Piotrowina został namalowany w 1756 r. przez Szymona Czechowicza. Po bokach dwie monumentalne rzeźby świętych Stanisława Kostki i Stanisława biskupa. 

 

Jeszcze spojrzenie za siebie - trudno się rozstać z tym pięknem, i do następnego spacerku po Starówce. 

 

Pozdrawiam Poznaniaków, trochę Wam zazdroszczę piękna Starówki. :)

 

2007.10.20


Copyright © design and photos by Michał Kurc