Relacje - ŻYCIE WĘGROWA    PIĄTEK 30 MARCA 2007


Nietypową galerię nazwał 

Kardia czyli serce…
Galeria ma być odskocznią od szpitalnej rzeczywistości


Fotografie Michała Kurca z cyklu „Węgrowskie klimaty” tym razem oglądać można w holu… jednego z oddziałów Szpitala Powiatowego w Węgrowie.


Kulisy otwarcia nietypowej ekspozycji znany węgrowski fotografik opisuje na swojej internetowej stronie http://fotografika.i-csa.com/inne/Galeria/Kardia.html 

Doskonałe miejsce
– Pewnego dnia udałem się do Szpitala Powiatowego im. Hanny Wolf w Węgrowie na badanie kardiologiczne. W rozmowie, pan doktor Tomasz Czerski, ordynator dddziału internistyczno - kardiologicznego zaproponował mi wystawienie prac fotograficznych w holu na oddziale. Przystałem na tę propozycję i od 22 marca 2007 roku wystawiam 12 wybranych prac z cyklu Węgrowskie klimaty w Galerii "Kardia”. Jestem przekonany – i to nie tylko ja – że ukryte piękno naszego miasteczka, eksponowane na fotografiach, będzie miało pozytywny wpływ na osoby odwiedzające Galerię.
– Zdjęcia są piękne, takie optymistyczne. Człowiek nie miał nigdy czasu się zatrzymać i dokładnie przyjrzeć tym miejscom. Aż sama się dziwię, że w Węgrowie jest tak ładnie. Godzinami można na to patrzeć – powiedziała nam pacjentka oddziału, która z nieukrywanym zachwytem oglądała fotografie.

Zapomnieć o szpitalu
– Byłem ciekaw odbioru całego pomysłu przez chorych i personel oddziału. Już w trakcie montażu prac w galerii podchodziły do mnie osoby, które mnie znają. Dziękuję im za wiele ciepłych słów wypowiedzianych na temat mojej twórczości. Najciekawszym dla mnie okazało się to, że sami pacjenci oraz osoby odwiedzające chorych, w wolnym czasie z zaciekawieniem oglądali prace. Zauważyłem uśmiech na ich twarzach, chęć podzielenia się z drugą osobą emocjami. Jednym słowem, pomysł jest trafiony. Myślę, że moje prace pozwolą chorym na chwilę zapomnienia – podkreśla węgrowski artysta.
Galerię pan Michał nazwał "Kardia" – co w języku polskim oznacza serce.
– Nazwa nawiązuje do działalności oddziału i mojego spojrzenia – sercem na nasze życie. Chyba jest to widoczne w wirtualnych galeriach na mojej stronie internetowej – dodaje Michał Kurc. – Mogę jeszcze dodać, że ubolewam z powodu braku stałej galerii fotografii w Węgrowie, dlatego każdy pomysł tak jak i ten, pana doktora Czerskiego o wystawieniu prac w szpitalu, zrealizowałem natychmiast. Szczególnie myślałem o osobach chorych – im należy się pewna odskocznia, innego rodzaju dawka emocji, może tego rodzaju? 

Fotografia i Internet
Pochodzący z Sokołowa pan Michał ma na swoim koncie ponad 40 wystaw fotograficznych i tyleż samo lat pracy instruktorskiej w klubach i sekcjach fotograficznych. W latach 1985-2004 związany był z Węgrowskim Ośrodkiem Kultury. Obecnie jest na wcześniejszej emeryturze. Od 2000 roku prowadzi stronę internetową http://fotografika.i-csa.com którą właściwie należałoby nazwać usystematyzowanym projektem. Główne jego cele to popularyzacja dobrej fotografii, promocja Węgrowa i okolic oraz zachęcanie młodzieży do pracy z fotograficznym aparatem. I strona założenia te spełnia – wystarczy przeczytać wpisy – komentarze internautów z całego świata.
– Myślą przewodnią mojej twórczości na autorskiej stronie jest hasło: „piękno małej Ojczyzny – piękno Polski” – wyjaśnia pan Michał. – Ostatnio wzbogaciłem stronę o fotografie, przedstawiające życie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ich bohaterką jest Sunita L. Williams, od której otrzymałem życzenia noworoczne. Analizując fotografie opowiadające o człowieku, który ma do wykonania wiele pracy a po jej zakończeniu nie może wyjść na spacer, pojechać na działkę czy oddychać wiosennym powietrzem. Sunita będzie na TSS do lipca. Jest to dla mnie ciekawe i pouczające przeżycie, które zapewne będzie się przewijało w moich kolejnych galeriach. Serdecznie zapraszam czytelników Życia Węgrowa na moją stronę internetową. 

BOŻENA GONTARZ


[Opinia]

Michał Kurc AFRP

Węgrowski artysta fotografik


Organizując wystawę pomyślałem, że chorym przebywającym w szpitalu należy się pewna odskocznia – innego rodzaju dawka emocji, może właśnie taka? Pacjenci oraz osoby odwiedzające chorych w wolnym czasie z zaciekawieniem oglądali prace. Zauważyłem uśmiech na ich twarzach.

 

Fot. Henryka Kurc



Copyright © design and photos by Michał Kurc