upowszechnił tysiące zdjęć związanych z Węgrowem.



 

 


Wydanie I

2016 - z okazji 575 lat praw miejskich Węgrowa

 

 

Węgrów, 

miasto moje, a w nim...

 

 

 

Okładka z obrazem Kazimierza Wiszniewskiego z 1935 roku.

 

 


Węgrowska „Cyganeria”?

 

W publikacji pt. Węgrów, miasto moje, a w nim..." wydanej przez Miasto Węgrów

 

... Autor pan Jan Mielniczek napisał (strona 76):

„Miejscem spotkań towarzyskich i dyskusji dla starszej młodzieży węgrowskiej i miejscowej artystycznej bohemy była kawiarnia „Uśmiech", 

Kawiarnia nad Liwcem - zdjęcie z profilu FB Kawiarnia nad Liwcem, Autor nieznany.

 

... a w sezonie letnim kawiarnia nad Liwcem. Szczególnie wielu było w Węgrowie artystów plastyków. Tworzyli m. in. Teresa Ziółkowska, Antoni Daniel, Sławomir Kosiński, Marian Jakubik, z młodego pokolenia Ryszard Walas, Jerzy Rozwadowski, Roman Postek, Paweł Wantusiak, Mieczysław Borkowski, później także Krzysztof Buczak, Małgorzata Konopińska i Wojciech Dunaj. Mistrzem w korzenioplastyce był Leonard Kędziora, a rzeźbą zajmował się Lech Pawlak i Marek Królak. Fotografią artystyczną z powodzeniem zajmują się Michał Kurc i Jerzy Oleszczuk.”

Konia z rzędem temu... – kto byłaby w stanie rozszyfrować powyższy tekst. Kto z wymienionych tutaj osób jeszcze jest wśród żyjących i jaki jest, czy jaki był ich status artystyczny?
I jak się mają wymienione nazwiska osób do tego miejsca - kawiarni „Uśmiech” określonej przez autora jako „miejsce spotkań miejscowej artystycznej bohemy”?

 


Proszę o 

poszanowanie węgrowskiej fotografii artystycznej.

 

List do Redakcji, Wydawcy i Autora publikacji (fragment):

 


Pan Hubert Kowalewski 
Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych
Przy Urzędzie Miejskim w Węgrowie

Węgrów, dn. 9 września 2016r.

Szanowny Panie Hubercie,
Dziękuję za album „Węgrów miasto moje, a w nim...”

Z ciekawością choć jeszcze pobieżnie zapoznałem się z treścią tego albumu. Dlatego odniosę się tylko do zdania w którym jest wymienione moje nazwisko na stronie 76: „Fotografią artystyczną z powodzeniem zajmują się Michał Kurc i Jerzy Oleszczuk”. Te słowa też kieruję do Autora i Wydawcy publikacji. 

Szanowni Państwo cytuję: „Z powodzeniem zajmują się” - ten zwrot byłby adekwatny do ucznia, nowicjusza, stawiającego pierwsze kroki w danej dziedzinie, na litość... ale nie o mnie. Proszę mnie dobrze zrozumieć. Tutaj powinna być chwila zastanowienia się autora – jestem fotografikiem, byłem 40 lat instruktorem fotografii (1964-2004), w tym roku upływa 52 lata mojej działalności fotograficznej.
Nie wiem, co spowodowało i dlaczego Szanowni Państwo postawiliście znak równości w temacie fotografii rzemieślniczej i artystycznej. Jestem jedynym fotografikiem - fotografem artystą zamieszkałym w Węgrowie. Doceńmy to. Jeszcze raz proszę o poszanowanie węgrowskiej fotografii artystycznej.

Zapewne można to wytłumaczyć pewną nieświadomością, nawet nie wiedzą, ale na to nie wyrażam zgody. Tak być nie powinno."

...

 

P.s. Mam nadzieję, że drugie wydanie będzie poprawione i bogatsze w temacie węgrowskiej kultury.


 

 


Wydanie II

2017 - w roku Jana Dobrogosta Krasińskiego

 

 

... jest poprawione i poszerzone w w/w temacie, za nie dziękuję Autorowi, Redakcji i Wydawcy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Węgrowie.

 

 

Rozdział V

Szkoda życia, by nie tworzyć... - profesor Marek Kwiatkowski.

 

M.in. o mnie (str. 162):

 

Utwory fotograficzne wcześniej upowszechnione 

w autorskim albumie "Węgrowskie Klimaty" (2004).

 

Jest:

Michał Kurc (ur. 1949r.) - artysta fotografik związany z Węgrowem od 1985 roku (w tym roku rozpoczął pracę jako instruktor fotografii w Węgrowskim Ośrodku Kultury, gdzie pracował do 2004 r.)

Organizator wielu plenerów i wystaw fotograficznych, w roku 2004 opublikował autorski album "Węgrowskie klimaty". Popularyzator fotografii m.in. na własnej stronie internetowej, na której upowszechnił tysiące zdjęć związanych z Węgrowem. Nawiązując do tego stwierdził: "Jestem Węgrowianinem z wyboru, galerie są moim skromnym podziękowaniem za pracę, za obcowanie z zabytkami i uroczymi zakątkami Węgrowa. Za mieszkanie w Grodzie nad Liwcem. Utrwalam i dzielę się pięknem Węgrowa. Wcześniej  poprzez wystawy teraz na mojej autorskiej stronie w galeriach popularyzuję "niecodzienność" naszego Miasteczka." |*9

Michał Kurc to perfekcyjny autor fotografii współczesnego miasta, gdzie realistyczny portret Węgrowa i jego mieszkańców jest wzbogacony uduchowionym malarskim akcentem."

 

Powinno być:

Michał Kurc (ur. 25 maja 1949 w Sokołowie Podlaskim) - artysta fotografik...

 

 

Jeszcze raz dziękuję Autorowi za ogrom pracy nad ciekawą, jedyną w swym rodzaju publikacją o Węgrowie.

 

____________________________

|*9 Michał Kurc - wypowiedź z dnia 3 lutego 2017 r.

 


 

Tylko w Węgrowie

 

Zapisane obiektywem:

  Zapraszam do galerii.



Copyright © design and photos by Michał Kurc