W Sokołowie Podlaskim 1 maja 2018.W 3D. Humory nam dopisywały...

 strona 1

W roku 100. ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI” (1918-2018)

 

1 maja 2018 

... w Sokołowie Podlaskim

 

Godz. 18:00 w drodze do Sokołowa Podlaskiego. 

 

1 maja Święto Pracy. Od 1950 roku to dzień pochodów pierwszomajowych ulicami miast, przemarszem przed trybuną wypełnionej do ostatniego miejsca przez włodarzy miasta, powiatu i województwa oraz zaproszonych gości. Obecność obowiązkowa - uczestników nie biorących udziału w pochodzie straszono karami. Wielu uczestników pochodu było pod presją (musisz być!) - w dniu ich Święta.

 

Po pochodzie organizowano wiele imprez - na koniec dnia zabawy ludowe - majówki - w Sokołowie na stadionie przy ul. Lipowej. W Siedlcach od 1980 roku po pochodzie Centrum Kultury i Sztuki organizowało "Bazariadę" - z aukcją dzieł sztuki ludowej, stoiskami twórców ludowych i występami zespołów ludowych. W połowie lat osiemdziesiątych np. w Siedlcach rezygnowano z trybuny, wyznaczając oficjelom miejsce wśród widzów pochodu.

W Węgrowie po pochodzie trybuna pełniła rolę sceny plenerowej do prezentacji zespołów tanecznych z Węgrowskiego Ośrodka Kultury. Upłynęło 31 lat od ostatniego pochodu pierwszomajowego w Węgrowie w 1987 roku. 

 

Kilka kadrów z pochodów pierwszomajowych. Tak było.

  

Sokołów Podlaski 

Cukrownia Sokołów - 1973 i 1972

 

 

Siedlce - 1980

 

Węgrów - 1986 i 1988 - zdjęcie trzecie z ostatniego pierwszomajowego pochodu ulicami Węgrowa.

 

powracamy do 2018 roku

...

 

 

 

 

Odezwa Komitetu Centralnego jako Tymczasowego Rządu Narodowego z 22 stycznia 1863 r.:
Nikczemny rząd najezdniczy, rozwścieklony oporem męczonej przezeń ofiary, postanowił zadać jej cios stanowczy: porwać kilkadziesiąt tysięcy najdzielniejszych, najgorliwszych jej obrońców, oblec w nienawistny mundur moskiewski i pognać tysiące mil na wieczną nędzę i zatracenie...

 

Teraz także przypomina mi bitwę pod Węgrowem. Francuski poeta August Barbier porównał atak polskich kosynierów na rosyjskie armaty do heroicznych walk starożytnych Spartan i nazwał tę bitwę Polskimi Termopilami.


 

 

 

Sokołowskie lody - bardzo smaczne. Udajemy się do drugiej lodziarni na lody ze Sterdyni też bardzo smaczne - bardzo śmietankowe.

 

Nie zdążyliśmy do Starej Lodziarni na ul. Długiej 6. 

Pierwszy raz byliśmy w Starej Lodziarni w 1985 roku - to już 33 lata temu - jak ten czas...

 

 

na stronie od 2018.05.07

 


Copyright © design and photos by Michał Kurc