Powstanie styczniowe 1863 rok (2)

Bitwa pod Węgrowem

 

Wczesnym rankiem trzeciego lutego 1863 wojska rosyjskie pod dowództwem generała Papaafanasopuło dotarły na przedpola Węgrowa. Zajęli stanowiska na wzgórzach wznoszących się nad miastem i ostrzelali zabudowania armatnimi pociskami zapalającymi. Pożary wznieciły panikę, opanowaną szybko przez Matlińskiego który, po krótkiej walce na rogatkach, zarządził odwrót z płonącego miasta. 

 

 

 

 

 

Do osłony ewakuacji wyznaczył 400 kosynierów. Część powstańców z głównej grupy zatrzymał atak rosyjskiej jazdy. Wówczas kosynierzy zaatakowali centrum szyku Moskali. Natarcie, prowadzone z niezwykłą brawurą, zmiotło z pola szwadron ułanów i zagroziło armatom, strzelającym ogniem na wprost. 

Kosynierzy doszli aż do stanowisk baterii, ale wówczas zostali wzięci w kleszcze przez dwukrotnie liczniejsze siły wroga. Na polu bitwy pozostało ok. 120 poległych powstańców. Straty Rosjan nie są znane. Poświęcenie kosynierów ocaliło główne siły powstańcze, które wycofały się na Siemiatycze.

 

 

Pobojowisko, wjeżdża rosyjski żołnierz, schodzi z konia, dobija polskiego żołnierza. Zaczyna go obszukiwać... Zdrajca mierzy z broni do rosyjskiego żołnierza... bardzo osłabiony, ranny,  ostatkiem sił strzela i upada...


 

Wchodzi artysta ubrany na biało, symbolizuje dobro, tańcem zaczyna dodawać sił zdrajcy, ten unosi się i zaczyna powoli iść w stronę sztandaru... Podnosi sztandar... Wchodzą artyści z ogniami symbolizujący zło, rozpoczyna się walka...  Upada zdrajca...

 

 

 

 

 

 
Zapamiętaj mój synku... Tak walczyli powstańcy podczas bitwy pod Węgrowem. Francuski poeta August Barbier  porównał atak polskich kosynierów na rosyjskie armaty do heroicznych walk starożytnych Spartan z Persami.

strona 1 Galerię dedykuję Bohaterom powstania styczniowego i ich Rodzinom z Węgrowa, Sokołowa Podlaskiego i okolic.


 

Podziękowanie

 

Galeria jest kolejnym moim skromnym podziękowaniem Organizatorom - Samorządowi Miasta Węgrowa i Samorządowi Powiatu Węgrowskiego oraz Współorganizatorom. 

Dziękuje Wykonawcom biorącym udział w Inscenizacji Bitwy na Rynku w Węgrowie, za dostarczenie wzruszeń i wyjątkowych doznań artystycznych.

Po raz kolejny bardzo dziękuję i doceniam trud Kolegi Romana Postka i Pana Łukasza Gołosia - autorów scenariusza. Dziękuję prowadzącemu inscenizację Panu Rafałowi Lasocie.

_____

 Kopię sztandaru powstańczego wykonały: Panie Bogusława Gierłowska i Małgorzata Konopińska. Wykonanie replik broni powstańczej: Warsztaty Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Węgrowie.

 

 

Z poczty @

Sent: Thursday, February 12, 2009 10:43 PM

 

Witam, Panie Michale

Późny już wieczór, a ja dopiero zasiadłam przy komputerze. Ale może dobrze się złożyło, gdyż w nastroju wyciszenia obejrzałam Pana galerię "Polskie Termopile". Przenosi Pan widza w tamten szczególny czas, oddając swoim obiektywem atmosferę powstańczych nastrojów - determinacji, odwagi i poświecenia. I nie komentarz słowny mam na myśli - bardzo trafny zresztą - ale niesamowite operowanie nastrojem utrwalonym na przepięknych fotografiach. Dziękuję za wszystko. Za przeżycia i wzruszenia. Dziękuję także za dedykację: "Galerie dedykuję Bohaterom powstania styczniowego i ich Rodzinom z Węgrowa, Sokołowa Podlaskiego i okolic."

Tak się złożyło, ze członek mojej rodziny, weteran Jan Zarzycki (imiennik mojego taty, a dziadek Edmunda Zarzyckiego - komendanta KOP i AK zamordowanego w wieku 26 lat przez gestapo) brał udział w bitwie pod Węgrowem.

 

Ponadto cieszę się ogromnie, ze wrócił Pan do zdrowia.

Za wszystko - Panie Michale - całym sercem - dziękuję i serdecznie pozdrawiam Pana oraz Małżonkę.

 

Hanna Kietlińska  

Naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Turystyki Starostwa Powiatowego

Sent: Thursday, February 19, 2009 11:15 PM
Subject: Podziękowania

Szanowny Panie Michale,
Pozwoliłam sobie w imieniu Pana Burmistrza i Samorządu Miasta Węgrowa skierować do Pana podziękowania za reportaż z inscenizacji Bitwy Pod Węgrowem.
Piękne fotografie i świetnie dobrany tekst sprawiają, że Bitwa, utrwalona Pańskim obiektywem jest wydarzeniem niezwykle wzruszającym.
To sprawia ogromne wrażenie. 
Dziękuję Panu, że zadał sobie trud upamiętnienia tego wydarzenia i pozwalam sobie żywić nadzieję na następne fotoreportaże z wydarzeń, które będą miały miejsce w Węgrowie.

Z poważaniem 
Jadwiga Snopkiewicz
Zastępca Burmistrza Węgrowa

SzanownySent: Monday, February 23, 2009 3:26 PM
Subject: 146 rocznica Bitwy pod Węgrowem

Szanowny Panie Michale!
Zajrzałem na Pana stronę i podobnie jak przed rokiem zobaczyłem Pana nowe dzieło sztuki fotograficznej jakim jest temat inscenizacji Bitwy pod Węgrowem w jej 146 rocznicę. 

Już to co pokazał nam Pan przed rokiem w sposób interesujący i ciekawy prezentowało przebieg inscenizacji. Ale tym razem "przeszedł Pan sam siebie" (i inne Pańskie, przecież także bardzo dobre prace). 

Ujęcie poszczególnych obrazów, niezwykle trafny komentarz słowny wiążący poszczególne fragmenty prezentacji powodują niezwykły dynamizm akcji; oglądając to wszystko słychać wręcz huk armat i karabinów. GRATULUJĘ tego co Pan zrobił i serdecznie DZIĘKUJĘ, a czynię to nie tylko w uznaniu Pana talentu, ale również dlatego, że poległy w bitwie pod Węgrowem powstaniec Edward Marski był najmłodszym bratem mojego pradziadka. Pana obrazy przypominają w jakimś sensie ofiarę życia jaką złożył razem ze swoimi towarzyszami broni. 

 

Pozdrawiam Pana serdecznie i życzę wiele zdrowia i dalszych sukcesów.

Węgrów, dnia 23 lutego 2009 r. Zbigniew Jerzy Marski

 

 

 

 

 

III Inscenizacja Bitwy pod Węgrowem 

 

 

 2009.02.09


Copyright © design and photos by Michał Kurc