Orszak Trzech Króli - Węgrów 2020. 

"Smok orientalny" wyszedł z ramy do zdjęć i zuchwale eksponował się nad Mariackim Rynkiem w Węgrowie.

 

 

 

Orszak Trzech Króli - 2020

W Węgrowie...

 

O smoku

 

"Po pierwsze, smok był symbolem chińskiego cesarza i był przedstawiony na chińskiej fladze pod koniec panowania dynastii Qing. Te monarchistyczne powiązania są niezgodne z ideologiami współczesnych Chin. 

Po drugie, smok jest też agresywny i budzi wojenne skojarzenia, których rząd Chińskiej Republiki Ludowej stara się unikać. Z tego też powodu w samych Chinach znacznie częściej w roli narodowego symbolu przedstawiana jest panda wielka, a nie smok." - Wikipedia.

 

W Węgrowie jednak mocno eksponowany był smok. 

Posłyszane na rynku. Ktoś skojarzył to zdarzenie z kulturą wschodnią, ktoś inny tak to skwitował: Smok? A co ma piernik do wiatraka? Pogaństwo i tyle...

 

Rzeź niewiniątek

 

"Święto Trzech Króli" kojarzy mi się - od zawsze, jak pamiętam, z rzezią niewiniątek:

 "Wtedy Herod widząc, że go Mędrcy zawiedli , wpadł w straszny gniew. Posłał [oprawców] do Betlejem i całej okolicy i kazał pozabijać wszystkich chłopców w wieku do lat dwóch, stosownie do czasu, o którym się dowiedział od Mędrców." - Mateusza 2:16. 

 

W późniejszym czasie porównywałem do midraszu o Mojżeszu. Porównanie tego midraszu z opowiadaniem o pokłonie trzech królów i ich wizycie u króla Heroda pokazuje pewną analogię między Jezusem i Mojżeszem oraz między Herodem i faraonem – obaj władcy decydują się zabić niewinne dzieci...

 

Mędrcy, magowie...

 

W Ewangelii wg. św. Mateusza czytamy: "Gdy zaś Jezus narodził się w Betlejem w Judei za panowania króla Heroda, oto Mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy i pytali: «Gdzie jest nowo narodzony król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać mu pokłon». Skoro to usłyszał król Herod, przeraził się, a z nim cała Jerozolima." - Mateusza 2:1-3.

 

 

Orszak Trzech Króli - 2020

W Węgrowie...

Strona 1
Strona 2 Strona 3

 

 


Strona 1


"Orszak Trzech Króli" - Węgrów 2020

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

na stronie od 2020-01-06

 


Copyright © design and photos by Michał Kurc