Orszak Trzech Króli - Węgrów 2020. 

"Smok orientalny" przeszedł - jakby przez płaszczyznę lustra Twardowskiego i zuchwale eksponował się na Mariackim Rynku w Węgrowie.

 

 

 

Orszak Trzech Króli - 2020

Smok w Węgrowie

 

W kulturze europejskiej

Smok budzi wojenne skojarzenia, agresję, wywołuje u wielu niepewność i lęk ostatnio przed atakującym niewidocznym wschodnim patogenem, - dosłownie za każdym razem "nowym wirusem" (?)

Może przejście smoka przez eksponowaną na rynku ramę - kojarzoną z lustrem Twardowskiego, złagodzi jego negatywne przymioty skierowane przeciwko człowiekowi - oby tak się stało, choć to bardzo magiczne i nieznane ogółowi.

 

W chińskiej kulturze

W przeciwieństwie do kultury europejskiej chiński smok nie jest złą istotą. Wręcz przeciwnie, w chińskiej kulturze oznacza mądrość, siłę, bogactwo oraz włada pogodą. Taniec smoka na początku wykonywano aby uczcić przodków lub wywołać życiodajny deszcz. Tańczący smok ma odstraszać wszelkie złe duchy i przynosić szczęście. Chińczycy wierzą, że im dłuższy smok tym więcej szczęścia przyniesie.

 

Posłyszane na rynku. 

Ktoś skojarzył zdarzenie z kulturą wschodnią i skwitował to jednym wyrazem: "china", ktoś inny: Smok...? "A co ma piernik do wiatraka?" - Pogaństwo i tyle... 

 

Orszak Trzech Króli - 2020

W Węgrowie...

Strona 1
Strona 2 Strona 3

 

 


Strona 1


"Orszak Trzech Króli" - Węgrów 2020

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

na stronie od 2020-01-06

 


Copyright © design and photos by Michał Kurc