Na 150-lecie Fotografii pierwsze cyfrografie w Węgrowie.Z wystawy mojej grafiki komputerowej w fotografii 

- jednej z pierwszych w Polsce.

 

25 maja 1989

Na 150-lecie Fotografii pierwsze cyfrografie

 

 

Rok 1989 ważna data dla Polski, także ważna data dla fotografii - 150-lecie Fotografii. Nowy okres w mojej twórczości fotograficznej - komputer, fotografia cyfrowa...

 

 

Godne przypomnienia

 

Rok 1989. Jedna z pierwszych moich wystaw fotograficznych grafiki komputerowej w Polsce - tu w Węgrowie.

Cyfrografia z roku 1988.

 

W WOK na 150 LECIE FOTOGRAFII. Fotogramy wskazywały nadchodzące jutro - świat fotografii cyfrowej z jego nieograniczonymi możliwościami.

 

 

 

Zapewne była to ciekawostka dla ludzi parających się fotografią i plastyką - efekty nowego narzędzia w ich pracy twórczej, dla kierownictwa WOK i włodarzy miasta była to "abstrakcja w abstrakcji" i to mnie niepokoiło i zasmucało.

 

Np. Sala wykładowa...

... z niej wejście do małego pomieszczenie ok. 4m2 na piętrze, wyprosiłem o ten kącik na pracownię widną. 

Otrzymałem pomieszczenie pod warunkiem, że wykonam uchwyty na wieszaki w szafach znajdujących się w sali wykładowej. Wykonałem. Teraz mogłem od czasu do czasu oddychać powietrzem bez pleśni i oparów roztworów fotograficznych.

Kolejne wystawy moich cyfrografii...

 

 Op-Art. Cyfrografia z wystawy "Grafika komputerowa".

 

...w roku 1994 po tygodniu ekspozycji wystawy cyfrografii pt. "Grafika komputerowa" dokonano kradzieży 30% moich prac. Były to najciekawsze prace na wystawie. Ta forma zainteresowania i oceny wystawy nawet mnie zadowoliła.

 

 

Niestety, nowatorskim działaniom w WOK 

powiedziano - NIE!

 

Zdecydowanie przeciwstawiono się temu, żeby WOK mógł być pierwszą placówką w Polsce z nową formą upowszechniania sztuki fotograficznej wśród młodzieży.

  

Moja determinacja... Wysłałem zestaw prac do WOT audycji "Telebajt" w celu oceny ich przez znanych grafików - Donajski's Digital Gallery. Z myślą, że to może zapoczątkować wdrażanie nowatorskich działań w WOK. Prace zostały wysoko ocenione i nagrodzone. Wspierała mnie w tych dążeniach także Gazeta Węgrowska:

 

...

 

Polska Grafika Komputerowa

 Michał Kurc - Komgrafia 200804220


 

 

 

Wartość moich działań w zakresie grafiki komputerowej docenił np. historyk sztuki Rafał Witkowski. Pisząc w swojej pracy zatytułowanej Polska grafika komputerowa: "Zasłużoną postacią dla początków artystycznej grafiki komputerowej jest Michał Kurc urodzony 25 maja 1949 roku w Sokołowie Podlaskim. Jako fotograf szczególnie związany jest od 1985 roku z Węgrowem...">>więcej

 


Od zawsze, jak pamiętam, z domów kultury promieniowały nowatorskie działania wręcz modelowe  dla społeczności lokalnych, ale w Węgrowie było...  i n a c z e j.


 

 

Warunki pracy w nowym WOK z każdym dniem pogarszały się...

... zwiększało się zawilgocenie i zagrzybienie pomieszczeń, nawet pojawiły się dorodne grzyby.

 

  Inwazja mrówek...

Jednym słowem mówiąc, było o wiele gorzej jak w przysłowiowej "piwnicznej izbie".

 

Dodatkowo podjęte działania mobbingowe w stosunku do mnie - forsowałem przestrzeganie prawa autorskiego do moich utworów przez Burmistrza, Zarząd i Radę Miasta z powodzeniem utrudniały pracę z młodzieżą i niekorzystnie wpływały na stan mojego zdrowia. 

 

Jednak głęboko utkwiły mi słowa piosenki Wojciecha Młynarskiego: "Róbmy swoje... Póki jeszcze ciut się chce,... Skromniutko ot, na swoją miarkę..."
...Majstrujmy coś, chociażby arkę - tatusiu,
Róbmy swoje,

Może to coś da? Kto wie?...

 

 

 

 

na stronie od 2014.10.02


Copyright © design and photos by Michał Kurc