W KRAINIE MISTRZA TWARDOWSKIEGO - WĘGRÓW 2016 

Zmieniono na chwilę miejsce ekspozycji "diabelskiego" lustra - dzisiaj można na nie spoglądać na rynku przed fontanną. Czasami można było w nim zauważyć dwie postacie. Udało mi się to zjawisko utrwalić.

 

 

po raz czwarty                                                        strona 1

w sercu węgrowskiej magii

  

...  za przyczyną tzw. lustra Twardowskiego eksponowanego w Bazylice Mniejszej w Węgrowie.

 

 w lustrze...

  

Inicjacja

 

W 2015 roku podczas trzeciej edycji węgrowskiej magii chcąc nie chcąc poddałem się inicjacji - przejścia przez to lustro do świata węgrowskiej magii.

 


Ciekawość magii i okultyzmu w tamtych i tych latach jest porównywalna - dzisiaj prowadzi wielu (nawet pielgrzymki) do zakrystii bazyliki mniejszej w Węgrowie przed diabelskie lustro. 

Wielu po spojrzeniu w lustro cierpiało na bezsenność, a i upiory senne nie dały im spokoju, stąd ta przestroga: "Lustro przynosi ponoć nieszczęście i lepiej się w nim nie przeglądać, żeby nie kusić losu" - z folderu Urzędu Miasta 1995 r.

 

 

Na starej fotografii

 

Na widowni zauważyłem samotnie siedzącą panią Barbarę Dhur-Twardowską (Dhur nazwisko spolszczone na Twardowski) I zadałem jej pytanie: Pani Barbaro a co z Janem Michałem, gdzie się podziewa?

Pani Barbara odpowiedziała: - Próbuje swoich autorskich talentów. I z torebki wyjęła starą fotografie. - Czy rozpoznaje pan, panie Michale, kogoś na tym zdjęciu? 

Cztery osoby... jakby mi fotografia znana, ale to było tak dawno.  Jest na niej napis: Węgrów 1929, a wygląd rynku na tej fotografii podobny do dzisiejszego (2016). Czyżby to kolejna sztuczka maga?  Można już zobaczyć to, co ma się za chwilę wydarzyć? Nie do wiary...

 

Udałem się za kulisy sceny plenerowej żeby sprawdzić, czy tak się sprawy mają?

Z trudem rozpoznaję czarnoksiężnika Jana Michała - wtopionego w postać węgrowskiego krawca - tego z fotografii. Za chwilę wystąpi w spektaklu "TRADYCJA" wystawionego przez Amatorski Teatr Żydowski powiedzmy z Węgrowa. Na ten czas nie znam szczegółów nowopowstałego Teatru.

 

Rozmowa przed występem.

Ostatnie uwagi...

 

Na plenerowej scenie 

 

... występy laureatów konkursu teatralnego p.t. „WIELOKULTUROWOŚĆ KRAINY MISTRZA TWARDOWSKIEGO”.

 

Nie oglądałem pierwszych prezentacji (przepraszam za spóźnienie): Grupy Teatralnej BAJ ze Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki w Węgrowie "O Twardowskim z Węgrowa" i "Przedszkolaków z Trójki" z Przedszkola Nr 3 im. M. Konopnickiej w Węgrowie w "Panu Twardowskim".

 

"Gwiazdeczki"

... z Przedszkola Nr 1 im. Cz. Janczarskiego w Węgrowie w spektaklu: "Czarownice na Sowiej Górze" i wręczenia nagród.

Nagrodzeni.

 

Kółko Teatralne

 ze Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki w Węgrowie w spektaklu "Żółta Dama".

 

Wśród widowni w pierwszym rzędzie...

... podekscytowana pani Twardowska dzieli się emocjami. Zapewne będzie bardzo przeżywała występ męża Jana Michała, tak jak podczas pierwszej edycji Krainy - dla przypomnienia dwa zdjęcia:

Magiczny błysk promieniował od Barbary zauważony w tamtym dniu przez Twardowskiego.

 

W zgodzie i szczęściu na węgrowskim rynku.

... Utrwaliłem to tajemnicze spotkanie w wyjątkowym czasie - podczas perygeum pełni księżyca. Nie każdemu jest dane wyczucie czasu, miejsca i sceny:)

 

Amatorski Teatr Żydowski

Na plenerowej scenie mieszkanie węgrowskiego krawca...>>>

Touch of Ireland 

... wydarzeniem wieczoru było widowisko taneczno-muzyczne >>>


 


 

 

 

 

 

na stronie od 2016.06.21

 


Copyright © design and photos by Michał Kurc