"KRAINA MISTRZA TWARDOWSKIEGO" - WĘGRÓW 2013 Przed wejściem do Everestu...

 

posąg Twardowskiego

... na Evereście

 

Błysnęło, huknęło i kłęby dymu zebrały się w miejscu odsłonięcia rzeźby czarnoksiężnika Twardowskiego. Duch spowił to miejsce wraz z zaproszonymi Osobami tej uroczystości. Wypatrywałem jeszcze spóźniającego się na ten czas koguta, który miał dać początek wydarzeniu. Przebiegły jasnowidz Twardowski widocznie nie chciał się dzielić tą chwilą z kogutem - to tylko kogut czyż nie!? - Usłyszałem głos z kłębiącego się dymu. Ogarnął mnie niepokój... - wiedząc, że duch wybrał dla siebie to miejsce i...

... i jedno z pomieszczeń przeznaczył na Karczmą pod Czarcim Kopytem z ojcem kłamstwa diabłem, tu wychodzącym z rozżarzonej do czerwoności ceglanej ściany.

 

Na samą myśl zrobiło się gorąco... - aż zapomniałem zanotować pierwszych słów lektora słyszalnych na dziedzińcu Everestu w tym tajemniczym miejscu, kolejne już notowałem i dzielę się nimi:

"Z pomocą czarta Twardowski zyskał bogactwo i sławę, w końcu stając się dworzaninem króla Zygmunta Augusta. Król ów po śmierci swej małżonki - Barbary otoczył się astrologami, alchemikami i magami. 

Jak głoszą legendy, to właśnie Twardowskiemu udało się wywołać ducha zmarłej żony, czego dokonał dzięki zastosowaniu magicznego Lustra Twardowskiego, znajdującego się w Węgrowskiej Bazylice.


Podanie o panu Twardowskim zainspirowało wielu polskich, ukraińskich, rosyjskich i niemieckich twórców do tworzenia dzieł jemu poświęconych. Zainspirowało również nas. 

Jak wszystkim doskonale wiadomo motywem przewodnim naszego hotelu jest postać Mistrza Twardowskiego oraz jego magiczne zwierciadło.

 

Naszą restaurację oraz salę konferencyjno-bankietową zdobią piękne reliefy autorstwa znakomitego białoruskiego artysty - Aleksieja Pawluczuka, przedstawiające średniowieczne sceny znane z wielu legend o Mistrzu Magii.

 

Kolekcja reliefów którą może poszczycić się Hotel jest jedyną taką kolekcją na świecie! 
Jest kilka miejsc w Polsce, które związane są z Twardowskim: Kraków, Bydgoszcz, Sandomierz, Sucha Beskidzka. Pośród tych wspaniałych miejsc, znaczącą pozycję zajmuje nasz Węgrów.

Grzechem byłoby z tak interesującego motywu nie skorzystać dla wsławienia naszego grodu. Dzięki temu nasz region zyskuje na atrakcyjności co z kolei przekłada się na wzrost zainteresowania turystów naszą okolicą i świadczonymi przez nas usługami.

 

 Dokładamy wszelkich starań aby nie sprawić zawodu zwabionym ciekawą historią Mistrza Twardowskiego turystom.

 

... Mistrz Twardowski wspólnie z gospodarzami Hotelu Everest zaprasza do degustacji dań serwowanych przez Szefa Kuchni jak i smakowania magicznego trunku jakim jest „Czarodziejka Gorzałka”.  

 

Nasze zaangażowanie w promocję Krainy Twardowskiego jest bardzo duże. 

Przekonani jesteśmy, że zostanie przez Państwa docenione. Stąd też nasza dzisiejsza uroczystość.

 

Przedstawiamy Państwu... 

... - Mistrza Twardowskiego w Hotelu Everest 

 

– pierwszy w Polsce posąg Jana Twardowskiego...

... według projektu Aleksieja Pawluczuka, a wykonanego przez regionalnego artystę kowalstwa artystycznego Edwarda Danaja.

 

Fundatorami tego niezwykłego i jakże oryginalnego pomysłu są właściciele Hotelu Everest.

 

”Niech moc będzie z Wami - „Hulaj dusza, piekła nie ma”. - 

 

Pod kopułą na której tryumfował Twardowski można było usłyszeć echo ostatnich słów - „Hulaj dusza, piekła nie ma”... „Hulaj dusza, piekła nie ma”... „Hulaj dusza, piekła nie ma”

Po tych słabo już słyszalnych słowach nagle dobiegł mnie szelest jakby ptasich piór i poczułem podmuch... To kogut!!! Jaki piękny! - Ktoś wzniósł okrzyk radości. Widocznie kogut wkurzył się na słowa Twardowskiego: to tylko kogut czyż nie... - postanowił wziąć sprawy w swoje pióra...

... i wskoczył na honorowe miejsce - nad wejściem do Everestu. Zapiał tak głośno aż Twardowskiemu opadły wąsy, a w Bazylice Mniejszej diabelskie lustro pękło na trzy części. Powiecie, że już było pęknięte. Sprawdźcie.

 

 

 

 

na stronie od 2013.07.24


Copyright © design and photos by Michał Kurc