BROWNIE Camera Model M 1909 r. i Model F 1916 r. 

Antwerpia - giełda, targ staroci - z 400 letnią tradycją. Fot. Rafał Kurc

 

 175 lat 

FOTOGRAFIIrok 2014 - Antwerpia, Londyn...

No.2 BROWNIE Camera

 

Jednym z najwspanialszych prezentów jakie otrzymałem w ostatnim czasie od Ukochanych Dzieci Kasi i Rafała l Ukochanego Wnuczka Szymusia, są to aparaty skrzynkowe Brownie. Jeden kupiony w Antwerpii, drugi w Londynie w tym roku (2014). Jeszcze raz bardzo dziękuję, jest to coś więcej, ponad te Camery, dziękuję za pamięć, serdeczność i waszą dobroć, którą mnie nieustannie obdarzacie.

 

Kamery spowodowały wiele wspomnień...

 Autoportret - 65. rocznica urodzin...

 

Rok 1954...

 ... - W celowniku kamery jeszcze raz zobaczyłem Babcię Zosię i Dziadziusia Jana. Poczułem w jednej chwili pierwsze naciśnięcie spustu migawki skrzynkowego Kodaka z tamtego pamiętnego wiosennego dnia 1954 roku, kiedy wujek Antoni Świszczewski pozwolił pięciolatkowi wykonać pierwsze zdjęcie jego Kodakiem.

... - I oto efekt w postaci niezapomnianej fotograficznej odbitki - uwiecznienia moich Ukochanych. Patrząc na kadr, poza brakiem poziomu jest dość poprawnym jak na pięciolatka :)

 

Brownie w rękach pięciolatka 

... to potwierdzenie prawdziwości reklamy Kodaka z tamtych lat

 

George Eastman otrzymał patent na oryginalny aparat Kodak Brownie w dniu 11 kwietnia 1899 roku. Patent ten został przekazany do publicznej wiadomości w lutym 1900 r. Chciał wyprodukować tani aparat dla mas. Legendarny Kodak No.1 to niedrogie komponenty umieszczone w tekturowym pudełku, które zostało pokryte dermą - imitacją skóry, co będzie widoczne na poniższych zdjęciach. 

 

Aparat sprzedawany był w cenie 1 $. - Tak jednego dolara, łącznie z filmem :) Po naświetleniu materiału, klient mógł zwrócić aparat do sklepu, gdzie film był wywoływany, robione były odbitki i do aparatu ładowano nowy film - w myśl handlowego sloganu: „You Press the Button, We Do the Rest” – „Naciskasz spust, a my robimy resztę”. Kodak został wprowadzony do obrotu także z zaznaczeniem jego łatwości użycia: "... obsługiwany przez każdego chłopaka w szkole lub dziewczynę." Wyprodukowano go w ilości około 260.000 sztuk.

 

Powracając do moich wspomnień

... - może to było trzy lata po wykonaniu pierwszego zdjęcia, kiedy w 1957 roku wyszukałem - za pozwoleniem wujka Antoniego, w jego szafie skrzynkowego Brownie i go obejrzeć i odkurzyć. Teraz, po 57 latach postanowiłem zrobić to samo - wyczyścić poniższe kamery.

 


... - No.2 BROWNIE Model B i F to najprostszy rodzaj aparatu fotograficznego z obiektywem w formie jednej soczewki. Przed obiektywem przysłona otworkowa, czas otwarcia migawki ok. 1/60 sek. i tzw. czas "B" (bulb) - czas naświetlania błony fotograficznej kontrolowany przez fotografującego.

 No. 2 A BROWNIE CAMERA MODEL B.

 

Ten egzemplarz kamery był wyprodukowany w 1909 roku - 105 lat temu... Po rozebraniu mechanizmu spustowego migawki, zauważyłem na jego dzwigni miejsca pogłębione przez ocieranie się podzespołów, co oznacza, że nim wykonano setki, może tysiące zdjęć - w pokłonie dla Użytkownika.


No. 2 A BROWNIE CAMERA - MODEL B. - MANUFACTURED BY EASTMAN KODAK CO. - ROCHESTER, N.Y. MADE IN U.S.A. - U.S. PATENTS JAN. 12, 1897. APR. II 1899. SEP. 7, 1909.


 

  

 

No zdjęciu widoczne dwie soczewki w obudowie jako elementy dwóch celowników matówkowych służące do wykonania zdjęcia w pionie lub w poziomie. W lewym górnym rogu zdjęcia widoczne są zamocowane pod odpowiednim kątem lusterka i szkła matowe.


 

 

Widoczna dzwignia spustu migawki. Pod nią okrągła podkładka, a nad nią też podkładka dociskająca dzwignię, całość mocowana do płyty głównej za pomocą śruby do drewna. Dzwignia migawki jest połączona sprężyną z tarczą obrotową z otworem migawki. Podniesieni lub opuszczenie dzwigni migawki powoduje jej wyzwolenie.


 

Na obudowie aparatu...

Na zdjęciu widoczne są poza uchwytami metalowych listew - mniejszy pozwalający użycie  tzw. czas "B" (bulb), a większy do listwa z otworami przysłony (listwa widoczna na następnym zdjęciu).

 

i co ciekawego widoczne są tutaj główki gwoździ - jest ich na obudowie 8 sztuk, a wewnątrz jeszcze 4 sztuki - tak, tak 12 gwoździ w aparacie fotograficznym.


 

Powracając do wnętrza...

Na zdjęciu widoczna tarcza z otworem migawki, a pod nią fragment listwy z otworami przysłony. Tak wygląda ustawienie migawki na tzw. czas "B" (bulb) i ustawienie maksymalne przysłony - na najmniejszy otwór.


 

Po drugiej stronie powiedzmy płyty głównej aparatu, wykonanej z drewna pomalowanego na czarno umocowany obiektyw...

... - pojedyncza soczewka w pierścieniu metalowym umieszczona w otworze tej płyty.


 

105 lat!

 

I efekt tego ustawienia podzespołów.

... Obraz na powierzchni pergaminu - w miejscu błony fotograficznej - widok z mojego balkonu (2014) widziany aparatem, który liczy sobie już 105 lat!


 

 No. 2 A BROWNIE CAMERA MODEL B.

 


W modelu F dostrzegamy wiele zmian. Np. zamiast tektury tu metalowa obudowa z możliwością mocowania aparatu do statywu. Zmniejszone gabaryty w porównaniu z modelem B oraz wymiary kadru z 10,7cm x 6,3cm w modelu B na 8,3cm x 5,7cm w modelu F.


No.2 BROWNIE - USE "KODAK"  No 120 - MADE IN CANADA BY - CANADIAN KODAK CO.LTD - TORONTO ONT


 

No.2 BROWNIE - MODEL F - PATENDET IN U.S.A. - OCT.6, 1914 - FEB. 1, 1916 - MAR 21, 1916 - PATENTS PENDING

 


Obraz na powierzchni pergaminu - w miejscu błony fotograficznej - widok z mojego balkonu (2014).


 

 

175 lat 

FOTOGRAFII


 ... z mojego fotograficznego kalendarza: 


jest 2014 r.

... lat temu

w roku

wydarzenia...

65 

1949 

- moje pierwsze spojrzenie na atelier zakładu fotograficznego (podczas pamiątkowego zdjęcia z okazji chrztu)

60

1954

- wykonałem pierwsze zdjęcie skrzynkowym ap.  No. 2 Brownie... - poczułem pasję fotografowania

54  1960

- otrzymałem w prezencie od Rodziców aparat fotograficzny "DRUH"

- samodzielnie wykonałem:

 kopiarkę, wywołałem film i pierwsze odbitki fotograficzne

53 1961

 

- wykonałem pierwszy reportaż fotograficzny pt. "Żniwa"

 

- pierwszy aparat małoobrazkowa Smiena M6

- samodzielnie wykonałem pierwszy powiększalnik na filmy małoobrazkowe.

52 1962

- kolejny małoobrazkowy aparat  Fed 3

- reportaż ze szkolnego apelu - pierwszy raz eksponowany w gablocie szkolnej. 

51 1963 - pierwsza prowizoryczna ciemnia fotograficzna na strychu 100 letniego domu w Cukrowni przy ul. Węgrowskiej. Tutaj wykonałem pierwsze odbitki przedstawiające pracę i życie rodzin cukrowników.

50

1964

- pierwszy rok działalności fotograficznej w Klubie "Cukrownika" - początek działalności fotograficznej - instruktorskiej,

 

- w latach 1964-1979 prowadziłem pracownię fotograficzną dla potrzeb Cukrowni i Koło Fotograficzne przy Klubie Cukrowni w dawnym "Elżbietowie" teraz Sokołowie Podlaskim.

- do 1964 r. fotografowałem: DRUHEM, Smieną M6, BESSĄ 6x9, Moskwą 5, Fedem 3 i STARTEM B.

40 1974 - otrzymałem dyplom za działalność kulturalno-oświatową w Cukrowni
 37 1977

- zaliczyłem program kursu z dziedziny fotografii ZSZ na Podwalu 13 w Warszawie prowadzony przez mgr Zbigniewa Pękosławskiego.

- byłem instruktorem d/s fotografii w Sokołowskim Klubie Fotograficznym 1977-1979.

 35 1979

- pełny etat instruktora fotografii i filmu w Centrum Kultury i Sztuki Województwa Siedleckiego 1979-1985

 32 1982

- ukończenie Studium Fotografii i Filmu w Bydgoszczy - kurs kwalifikacyjny II stopnia z dziedziny fotografii i filmu 1979-1982

 29 1985

- nagroda Wojewody Siedleckiego za upowszechnianie kultury w Województwie Siedleckim

- za mieszkaniem do Węgrowa - rozpocząłem pracę na stanowisku instruktora fotografii w Węgrowskim Ośrodku Kultury 1985-2004

25 1989

- pierwsza wystawa moich prac - grafika komputerowa w fotografii, z okazji 150 lat FOTOGRAFII

16  1998

- zostałem członkiem rzeczywistym Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców

- początek popularyzacji fotografii w Internecie - na autorskiej stronie "Fotografika i nie tylko"  

13 2001

- pierwsza monotematyczna wystawa prac cyfrowych pt. "Węgrowskie klimaty". Podczas wernisażu w/w wystawy Prezes Fotoklubu RP Mieczysław Cybulski AFRP zdfp wręczył mi Dyplom Fotoklubu RP - w uznaniu zasług dla rozwoju fotografii artystycznej.

11 2003 - W Placówce Kultury Fotograficznej Fundacji "Fotografia dla Przyszłości" w Warszawie wyróżniono mnie srebrnym medalem Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej "ZASŁUŻONY DLA FOTOGRAFII POLSKIEJ".
10 2004

- emerytura pomostowa 2004-2014

- Rada Miejska Węgrowa wyróżniła mnie odznaką "ZA ZASŁUGI DLA WĘGROWA"

- założenie galerii "Sokołów Podlaski - z tamtych lat" 

- upowszechnienie wiele innych galerii w następnych latach. Do 21 sierpnia 2014 r. upowszechniłem na stronie 38055 zdjęć.

5 2009

- jubileusz 45-lecia działalności fotograficznej. Fot. Rafał Kurc.

 - 2014

 

-  w roku 2014 symbolem mojego jubileuszu 50 lat działalności fotograficznej stały się te dwie kamery Brownie

szczególnie model B z 1909 roku liczący 105 lat. W prostocie swej konstrukcji - obudowa z tektury (nie wspomnę o 12 gwoździach) i kawałka drzewa  z zamocowanymi do niego podzespołami migawki i przysłony, celownika i jednosoczewkowego obiektywu. Przypomina wykonanie przeze mnie pierwszej kopiarki ze sklejki z mleczną szybą, prowadnicą negatywu oklejoną czarnym papierem i żarówką w środku obudowy.  Na zdjęciu kolejny egzemplarz kopiarki wykonany ze sklejki oklejonej tekturą.

 

 

...

 

 

 

 

 

na stronie od 2014.08. 19


Copyright © design and photos by Michał Kurc