PODRÓŻ SENTYMENTALNA...



 

Atlas dźwiga wydarzenia z tamtych i tych 

szybko upływających lat...

 

 

 WOJEWÓDZTWO SIEDLECKIE (1975-1998)

PODRÓŻ SENTYMENTALNA

 

[*1]    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dziękuję Muzeum Regionalnemu w Siedlcach za podróż sentymentalną do moich lat młodości - działalności fotograficznej w Centrum Kultury i Sztuki Województwa Siedleckiego (1979-1985). 

 

Z folderu o wystawie:
"Wystawa „Województwo siedleckie. Podróż sentymentalna” została zorganizowana z okazji zbliżającej się 40 rocznica utworzenia województwa siedleckiego. Był to okres, który wiele osób wspomina z pewnym sentymentem a nawet nostalgią. Wystawa ma na celu przypomnienie najciekawszych wydarzeń politycznych, gospodarczych, społecznych i kulturalnych regionu. Autorzy ekspozycji dołożyli starań, aby zwiedzający mogli „poczuć” klimat PRL-u lat siedemdziesiątych, osiemdziesiątych i czasu przemian lat dziewięćdziesiątych w Siedlcach, innych miastach i miejscowościach dawnego województwa. 
Województwo siedleckie powstało 1 czerwca 1975 r. na mocy nowego podziału terytorialnego Polski zakładającego utworzenie 49 województw. Stolicą regionu zostały Siedlce. Do największych miast oprócz nich należały: Garwolin, Łuków, Mińsk Mazowiecki, Sokołów Podlaski i Węgrów."

I bardzie interesujący dla mnie fragment dotyczący ekspozycji fotografii: 

"Wiele wykorzystanych na wystawie fotografii pochodzi z fotokronik województwa siedleckiego, służących w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych celom propagandowym.[*2] Obecnie jest to doskonałe źródło historyczne do poznania charakteru epoki. Autorami ilustrujących wystawę fotografii są: Zdzisław Andrysiewicz, Marek Długaszek, Krzysztof Cieślak, Lech Charewicz, Sławomir Kordaczuk Michał Kurc, Janusz Mazurek, Henryk Rosochacki, Andrzej Ruciński, Piotr Uziak i Jan Wysocki."

_________

[*1] Na okładce folderu: pocztówka "Województwo siedleckie", KAW ok. 1975 r. Ze zbiorów pana Bogusława Mitury.

 

FOTOKRONIKA - "siedleckie w obiektywie" (1985-1986)

 

Z tego miejsca zwracam się do Muzeum Regionalnego, żeby nie kojarzyło zbioru zdjęć - "siedleckie w obiektywie" z innymi fotokronikami np. w latach siedemdziesiątych. Materiały upowszechnione w Fotokronice "siedleckie w obiektywie" nie były ocenzurowane i nie służyły żadnym celom propagandowym. Pomysł wydania Fotokroniki "siedleckie w obiektywie" zrodził się u mnie podczas spotkania instruktorów fotografii w Krakowie - w 1981 roku.

 

Otrzymałem odpowiedź: 

__________________

[*2] "Ma Pan rację w prezentowanych na wystawie fotografiach z lat 1985 i 1986 nie można się popatrzeć propagandy a jedynie charakterystyczne dla tamtych czasów życie." -  Mariusz Krasuski Muzeum Regionalne w Siedlcach.

 

Kraków - Siedlce - Fotokronika

Na zdjęcia z upływem czasu patrzymy inaczej, historycznie i sentymentalnie. 

Wartość ich stale wzrasta wraz z upływem czasu. 

Kraków 1981 rok. Więcej tutaj 

 

... - Podczas krakowskiego spotkania była też poruszona sprawa braku archiwizacja i konserwacji negatywów i odbitek fotograficznych w domach kultury.

Mój projekt zakładał zachęcenie ośrodków kultury do prowadzenia dokumentacji fotograficznej i jej archiwizowania w sposób uporządkowany - zdjęcie z opisem na papierze fotograficznym o wym. 18x24cm. Np. jedna z propozycji projektu - wygląd zdjęcia do Fotokroniki:

 Stan wojenny wstrzymał prace nad wydaniem Fotokroniki aż do 1985 roku. Po wykonaniu kilku numerów pojawiły się trudności z pozyskaniem ciekawych materiałów z ośrodków kultury.

 

Więcej o Fotokronice:

W grudniu 1985 r. zmieniłem miejsce pracy i zostałem zatrudniony w Węgrowskim Ośrodku Kultury -udałem się do Węgrowa za mieszkaniem. W niedługim czasie jeszcze w1986 r. postanowiono w CKiS tym kłopotom zaradzić poprzez wstrzymanie realizacji projektu. 

Po trzydziestu latach niektóre fotografie z Fotokroniki ożyły dzięki wystawie w Muzeum Regionalnym w Siedlcach. Zdjęcia mojego autorstwa eksponowane na wystawie "Województwo Siedleckie - Podróż Sentymentalna":

 

Siedlce...

 

Sokołów Podlaski...


Reportaż z zawodów »


 



 

Węgrów...


Reportaż 

z jubileuszu 40 lat Cepelii »


 

 

 

 


Węgrów

Migawki'86 »


 

Cytując ostatnie zdania z folderu wystawy: 

"Osoby, które zechcą zaznajomić się bliżej z epoką której dotyczy wystawa mogą wejść na interesującą stronę internetową Michała Kurca: http://www.fotografika-kurc.prosta.pl  Oprócz wspomnień można obejrzeć tam kilka tysięcy fotografii dotyczących Siedlec i miast dawnego województwa."  

Zapraszam do galerii. 

Na mojej autorskiej stronie galeria.net upowszechniłem 39210 zdjęć (dane z 25 maja 2015):

 

 

 

 

Zapraszam na wystawę do Muzeum Regionalnego w Siedlcach.

 

Przesyłam podziękowania za współpracę przy tej galerii dla Pana Mariusza Krasuskiego z Muzeum Regionalnego w Siedlcach.

 

 

 

na stronie od 2015.05.25

 


Copyright © design and photos by Michał Kurc