Skansen Sucha - Muzeum Architektury Drewnianej... 

"Dziedziniec, przy którym stoją: Karczma, Spichlerz i Dwór Siedlecki 

ogranicza od wjazdu trzyczęściowa drewniana Brama (wykonana 

według mojego projektu przez sąsiada Tadeusza Rudasia), 

kryta daszkiem (doskonale widoczny jest tu 

sposób układania wielu warstw wióru." 

 

                                                    Strona | 1 | 2 | 3 |

 

W 200 lecie urodzin hr. Augusta Cieszkowskiego

Muzeum Architektury Drewnianej

Regionu Siedleckiego

 

 

SPICHLERZ

"Przy dziedzińcu karczmy stoi Spichlerz, pochodzący z końca XIX wieku, z zespołu kościelnego w miejscowości Zbuczyn. 

... Budowla, dwukondygnacyjna z bloczkiem obrotowym na piętrze do wciągania worków ze zbożem, jest rzadkim przykładem podobnego rozwiązania w architekturze wiejskiej." |*

 

KARCZMA PLEBAŃSKA

"Poszukiwałem do skansenu budynku karczmy. Pewnego razu jadąc z Drohiczyna w kierunku Sokołowa Podlaskiego, w miejscowości Skrzeszew, zauważyłem obiekt o bardzo wysokim blaszanym dachu. Był w stanie znacznego zniszczenia, zwłaszcza w elewacji tylnej. Należał on do probostwa i pełnił funkcję domu parafialnego... Okazało się, że pierwotnie była to Karczma Plebańska."

Widok od strony stawu.

 

...

W pierwszym planie wejście boczne do Karczmy Plebańskiej. Dalej widoczny Dworek i Willa.

 

DWOREK MIEJSKI 

I WILLA Z MIŃSKA MAZOWIECKIEGO 

"Nad stawem, który utworzyłem poszerzając i pogłębiając znajdujące się tu bajorko, wznoszą się dwa budynki, pochodzące z Mińska Mazowieckiego: Dworek i Willa. Dworek Miejski powstał z dwóch budynków stojących pierwotnie przy ulicy Warszawskiej. 

... 
Willa, usytuowana przy dworcu kolejowym, miała być rozebrana i przeznaczona na materiał do uzupełniania innych budynków w Suchej. Obiekt jednak postanowiłem ocalić, wszystkie jego elementy przewiozłem do Suchej."

Nad stawem.

 

Powracam przed Karczmę Plebańską 

 

DWÓR SIEDLECKI

 

"Dworek Siedlecki, stojący przy karczmie, pochodzi z połowy XIX wieku, klasycystyczny, siedmioosiowy, z gankiem dwukolumnowym, zwieńczonym trójkątnym szczycikiem.

 Charakterystyczną stroną obiektu jest dość płaski dach czterospadowy... W chwili obecnej Dworek pełni funkcje muzealne, jest przeznaczony na wystawę fotograficzną, obrazującą architekturę drewnianą regionu siedleckiego. Tablice ze zdjęciami, wiszące na ścianach, przedstawiają dawne chałupy siedleckie, zabudowania gospodarcze, kościoły, dzwonnice, kapliczki przydrożne. W budynku znajduje się też siedziba Fundacji Muzeum w Suchej." 

 

KUŹNIA, WOZOWNIA, STAJNIA...

Obok Dzwonnicy stoi murowany budynek, niegdyś obora, dzisiaj, po remoncie — Stajnia dla pięciu koni. Kryje ją dach z wióru. Budynek należy do dawnego zespołu dworskiego. Scianę zdobi rzeźba łba konia, będąca kopią elementu z Ateńskiego Partenonu (dar Andrzeja Nowickiego).

 
Obok stajni wznosi się budynek, w którym mieści się Wozownia. Stoją tam teraz powozy i sanie, a wśród nich bryczka podlaska oraz powóz „kabriolet" przekazany do Suchej przez Janusza Tycińskiego..."


"Pan konserwator Fiedorczuk poinformował mnie, że ksiądz z Miedznej, chce rozebrać osiemnastowieczną Dzwonnicę zbudowaną z potężnych bali, gdyż ma już nową. Rozbiórka okazała się skomplikowana, bowiem nie można było do obiektu dojechać dźwigiem —trzeba było ręcznie fragment po fragmencie rozbierać i ciężkie belki przenosić ponad wysokim ogrodzeniem. Dzwonnicę ustawiłem obok Kapliczki na potężnych balach, pochodzących ze starej stodoły, ofiarowanych mi przez Jerzego Staraka. Drewniane drzwi z ćwiekami przekazał Zdzisław Wiśniewski." 

 

OFICYNA DWORSKA 

"Teren, zajmowany przez ten obiekt, po ostatniej wojnie oddzielono od Dworu Cieszkowskich. Budynek pełnił funkcję leśniczówki. Chodziło mi o przejęcie go i powiązanie z całością układu przestrzennego..."

 

 

BERKANÓWKA 

"Pewnego dnia p. konserwator powiadomił mnie, że chcą rozebrać następny dworek miejski w Siedlcach. Obiekt kupiłem i przekazałem go wraz z kawałkiem gruntu znajomemu, który przewiózł elementy do Suchej i zaczął budować... 

Budynek nazwano Berkanówką."

 

DWÓR Z RUDZIENKA

 

"Dwór z Rudzienka projektował — moim zdaniem — Hilary Szpilowski, który — również według mnie — wzniósł murowaną oficynę w Rudzienku i pałac w sąsiednim Rudnie. Czas powstania Dworu określam na około 1825 rok."  

"Na szerokiej łące za Oficyną Dworską pragnąłem postawić drewniany, barokowy kościół pochodzący z połowy XVIII wieku, który miałem przenieść ze Stanina. Dostałem na to pozwolenie biskupa siedleckiego. Zacząłem gromadzić pieniądze. W między czasie obserwowałem los klasycystycznego dworu w Rudzienku, który był usytuowany w odległości około dziesięciu kilometrów od Mińska Mazowieckiego, niedaleko pałacu w Rudnie...."

 

 

KAPLICZKA 
"
Po odbudowie dworu zostało mi jeszcze stosunkowo dużo dobrego drewna. Postanowiłem więc, że z pozostałości materiału wybuduję Kapliczkę i usytuuję ją na miejscu dawnego, bocznego wjazdu do starego dworu Cieszkowskich. 

Decyzję podjąłem na początku grudnia 1994 roku. Zacząłem pracować z p. Czarneckim. W jego stolarni, obrabialiśmy bale, cięliśmy je na deski, zrobiliśmy konstrukcję szkieletową, przygotowywaliśmy deski na okładzinę. Postanowiłem również, że musi być sygnaturka nad dachem, co uczyniliśmy. Budynek miał stanąć na Boże Narodzenie. Dla zachowania proporcji dodano budowli prezbiterium. 

W nim, nad ołtarzykiem wisi kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, wykonana przez P.F. Marczewskiego. Ja namalowałem drzewa po obu stronach obrazu i przyczepiłem do gałązek tych drzew ludowe drewniane ptaszki. W sygnaturce umieszczono dwa dzwony, z których jeden ofiarowała Anna Marikowska. Kapliczkę, usadowioną na kamieniach, początkowo przykryto blachą, ale dwa lata później wiórem podlaskim. Nad oknami bocznymi, znalazły się dekoracje w postaci ptaszków, wzięte z rozebranej chałupki."

 

Uczestnicy dzisiejszej wycieczki do Skansenu Sucha.

 

Dziękujemy Panie Profesorze.

 

 


Każdy obiekt ma swoją historię, tak samo dość ciekawą ma Dwór z Rudzieńka. Nie sposób było w szczegółach przekazać opowiadanie o skarbach SKANSENU SUCHA. Dlatego zapraszam do Suchej, do nabycia wydawnictw opowiadających dużo więcej o ciekawostkach tu nie wspomnianych.

 

Uświetniłem fotografie pięknym słowem Pana prof. Marka Kwiatkowskiego - sercem pisanym. Dziękuję Panie Profesorze.

 

Galeria jest skromnym prezentem urodzinowym dla Pana Profesora ur. 25 kwietnia 1930 roku.

 

Oficjalna strona Muzeum http://www.sucha.podlasie.pl/ 

 


W drodze powrotnej.

 

Piękno Małej Ojczyzny - piękno Polski

 

Strona | 1 | 2 | 3 |

__________

|*  - Cytaty z książki SKANSEN SUCHA Marka Kwiatkowskiego wyd. 2005 r.

 

 

 

 

na stronie od 2014.04.25


Copyright © Marek Kwiatkowski

Copyright © design and photos by Michał Kurc