50 lat kultury w Sokołowie Podlaskim 1964-2014 

Zdjęcie z galerii "Gródek '77".

 

moje wspomnienia

50 lat Domu Kultury  (2)

 


Fotograficzny Gródek

 

"Gródek '77"

Grzegorz Piaskowski zaprosił mnie do udziału w pierwszym plenerze dla instruktorów województwa siedleckiego (przypomnę, byłem instruktorem fotografii w Klubie Pracownika Cukrowni), który organizował wspólnie z Mieczysławem Cybulskim z Warszawskiego Ośrodka Kultury. W Gródku zrodziła się myśl założenia Sokołowskiego Klubu Fotograficznego.

Grzegorz był organizatorem, jak już wspomniałem, pierwszego pleneru w Gródku. Musiał rozwiązać wiele problemów oraz sprostać wielu zadaniom i wymogom tak silnej grupy fotograficznej. 

 

Gródek '78

 

... były to coroczne plenery fotograficzne organizowane przez CKiS i Warszawski Ośrodek Kultury z wyjątkowo dużą grupą fotografików zrzeszony w Związku Polskich Artystów Fotografików. Z udziałem członków Grupy Artystycznej FAKT z Warszawy oraz instruktorów z ośrodków kultury województwa siedleckiego i członków Sokołowskiego Klubu Fotograficznego. Pierwsze dwa plenery organizował Grzegorz Piaskowski z Mieczysławem Cybulskim, instruktorem Warszawskiego Ośrodka Kultury. Wówczas korzystałem z dobrodziejstw bycia uczestnikiem pleneru, dlatego miałem więcej czasu dla siebie - wspomnieniowa galeria "Gródek '77"

 

Gródek '79

 

W 1979 roku przejąłem od Grzegorza obowiązki instruktora fotografii w CKiS w Sokołowie Podlaskim. Byłem teraz już nie uczestnikiem, a organizatorem pleneru Gródek '79, prawie z tą samą kadrą, wzbogaconą o fotografików z zagranicy.

 

 


druga plansza o fotografii:

 

Zdjęcia przedstawiają wystawę Sokołowskiego Klubu Fotograficznego w plenerze. W dniu 1 maja 1978 roku plenerową wystawę "Moje miasto" obejrzało ok. 2 tys. osób.

 


Ciekawe wystawy w CKiS

 

"Owoce" Gródka. 

Luty 1978 r. - zdjęcie z wernisażu prac - nie żyjącego już "Lońki", Leona Karpińskiego, członka Grupy Twórczej "Fakt", uczestnika pleneru w Gródku.

Fot. Grzegorz Piaskowski.

Zaciekawiła mnie jego obróbka negatywów w popularnym wywoływaczu ORWO R-09 - powodowała pozyskanie ziarna o ciekawej formie, tworząc nowy wyraz obrazu - nie zatracając przy tym jego ostrości. Fot. Grzegorz Piaskowski.

 


Ciekawe wystawy w SOK

 

Mieczysław Cybulski AFRP, hon. zdfp

 

Po lewej stronie na dole folder z wystawy "Barwografii" Mieczysława Cybulskiego artysty fotografika ZPAF z lutego 1980 roku w SOK. Tekst z folderu:

 

BARWOGRAFIA

MIECZYSŁAWA CYBULSKIEGO

 

- UR.1933 ROKU INSTRUKTOR FOTOGRAFII i FILMU KATEGORII SPECJALNEJ, ABSOLWENT 3-LETNIEGO STUDIUM FOTOGRAFII I FILMU MKIS. 

FOTOGRAFIĄ ZAJMUJE SIĘ OD ROKU 1947. W LATACH 1956-60 UCZESTNICZYŁ W ZAJĘCIACH WARSZTATOWYCH PROWADZONYCH PRZEZ ART. FOTOGRAFIKA WITOLDA DEDERKĘ ZPAF. BRAŁ UDZIAŁ W WIELU WYSTAWACH KRAJOWYCH I ZAGRANICZNYCH, PLENERACH I DZIAŁANIACH FOTOGRAFICZNYCH.

BYŁ CZŁONKIEM POLSKIEGO TOWARZYSTWA FOTOGRAFICZNEGO, LUBELSKIEGO TOWARZYSTWA FOTOGRAFICZNEGO, KLUBU FOTOGRAFICZNEGO "KONTURY", GRUPY A-74 I GRUPY "FAKT", KTÓREJ BYŁ ZAŁOŻYCIELEM. PEŁNI FUNKCJĘ OPERATORA OBRAZU FILMÓW OŚWIATOWYCH.

JEST CZŁONKIEM ZWIĄZKU POLSKICH ARTYSTÓW FOTOGRAFIKÓW."

 

 

>>> Więcej barwografii w galerii tutaj

 

"TECHNIKA CZARNO-BIAŁA STAJE SIĘ CORAZ BARDZIEJ GRAFIKĄ, A BARWNA - MALARSTWEM FOTOGRAFII ARTYSTYCZNEJ. ROZWÓJ FOTOGRAFII KOLOROWEJ W UBIEGŁYM DWUDZIESTOLECIU BYŁ SZYBKI, LECZ ZNACZĄCYCH POD WZGLĘDEM ARTYSTYCZNYM INOWACJI NIE BYŁO TAK WIELE. TECHNIKA MASKI CZARNO-BIALEJ, SOLARYZACJA, IZOHELIA BARWNA - TO NIEMAL WSZYSTKO, CO Z PROPONOWANYCH MODYFIKACJI KLASYCZNEGO PROCESU BARWNEGO NEGATYWOWO -POZYTYWOWEGO ZOSTAŁO POWSZECHNIE WŁĄCZONE DO ZESTAWU ŚRODKÓW WYRAZOWYCH PRZYJĘTYCH I UTRWALONYCH. WSZYSTKIE ONE SŁUŻĄ W RÓŻNY SPOSÓB JEDNEMU CELOWI: WYRWANIU FOTOGRAFII Z NIEWOLI  NIEDOSKONAŁYCH. BARW "NATURALNYCH" I ZASTĄPIENIU ICH GAMĄ KOLORÓW ARBITRALNYCH, DOWOLNIE KSZTAŁTOWANYCH PRZEZ ARTYSTĘ. DO KOMPLETU ŚRODKÓW KSZTAŁTOWANIA I MODYFIKOWANIA KOLORU PRZYBYWA DZIŚ BARWOGRAFIA, TECHNIKA OPRACOWANA PRZEZ MIECZYSŁAWA CYBULSKIEGO, WIELOLETNIEGO INSTRUKTORA FOTOGRAFII I FILMU KATEGORII SPECJALNEJ..." - JULIUSZ GARZTECKI - ZPAF HON. F.A-74.

 


 

 


Z prasy

 

W tym miejscu moich wspomnień przypomnę fragment artykułu z Życia Siedleckiego autorstwa pana Wacława Kraszewskiego, pierwszego dyrektora PDK nawiązujący do tamtych lat:

 

 

Wacław Kruszewski

 

To prawdziwy skarb
wtorek, 26 lutego 2013 20:50 

Życiowe sprawy

"...Autorami zdjęć byli instruktorzy i członkowie klubu fotograficznego Powiatowego Domu Kultury, a później Powiatowego Ośrodka Kultury: Leszek Piećko, Wojtek Paczuski, Kuba Pietrzykowski, Henryk Rudaś, Michał Kurc, Grzegorz Piaskowski i Henryk Rosochacki. 

 

Są tam też zdjęcia mojego autorstwa, kiedy na polecenie władz trzeba było obsłużyć liczne konferencje, akademie, wiece i narady. Instruktorzy odmawiali, bo dla nich to nudne tematy - dyrektor musiał.
...
Wyrośli mistrzowie
Pierwsi wśród domów kultury w województwie warszawskim opanowaliśmy technologię zdjęć kolorowych. Miło teraz słyszeć, że Kuba Pietrzykowski z sukcesami prowadzi w USA salon fotograficzny, w którym zatrudnia kilku Japończyków i robi zdjęcia chicagowskim VIP-om. W domu kultury specjalizował się w zdjęciach gwiazd estrady: Ireny Santor, Viletty Villas, Heleny Vondraczkowej, Mieczysława Foga.
Na stronach internetowych można podziwiać wspaniałe zdjęcia współczesnego Sokołowa wykonane przez Michała Kurca – artysty fotografika Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców. Wcześniej Michał brnął po kolana w błocie, dokumentując prace geodetów wytyczających obiekty zakładów mięsnych na polach byłego PGR..." 

 

Wacław Kruszewski

 

_____________________

Źródło: http://www.zyciesiedleckie.pl/sokolow-podl/5262


 

 


Z chwilą przeniesienia CKiS do Siedlec

 

... brak czasu nie pozwolił mi na prowadzenie zajęć w SKF.

Wspomniana wystawa "Moje miasto", była inspiracją kolejnych wystaw o podobnej tematyce - bez propagandy i podtekstów politycznych - wielu osobom trudno jest w to uwierzyć - u mnie tak było, Wystawa ukazująca miasto Siedlce. Była eksponowana podczas Bazariady organizowanej po pochodzie pierwszomajowym.


W CKiS w Siedlcach

 

...  zmieniające się nastroje w kraju ograniczyły ciekawą formę edukacji fotograficznej w CKiS w Siedlcach. Namiastką wspaniałych spotkań w Gródku były organizowane przeze mnie - w tym samym miejscu - plenery dla młodzieży skupionej w sekcjach fotograficznych w Siedlcach i województwie. 

 

Plener fotograficzny Gródek '81 

... tym razem organizowałem dla młodzieży skupionej w sekcjach CKiS i Sokołowskiego Ośrodka Kultury. Instruktorem w SOK był wspomniany już Henryk Rosochacki.

Na zdjęciu pleneru Gródek '81: dziennikarz i instruktorzy Henryk Rosochacki i Michał Kurc - udzielamy wywiadu o plenerze i współpracy w zakresie fotografii z Sokołowskim Ośrodkiem Kultury. Fot. Piotr Uziak.

 


Galeria "u Franka"

... tym razem była poplenerowa wystawa prac uczestników pleneru, eksponowana na płocie posesji p. Franciszka Mikołajczuka - nazwaną przeze mnie "Galeria u Franka".

 

***

Wystawiona była eksponowana w ostatnią niedziele pleneru - dla parafian wychodzących po mszy św. z pobliskiego kościoła.

 

Pamiątkowe zdjęcie: pan Franciszek z Mamą na tle wystawy.

 

Po wernisażu...

wieczorny koncert muzyczny.  

 

To były piękne chwile pracy twórczej we właściwym miejscu i czasie. Przerwane wprowadzeniem  stanu wojennego.

 


Stan wojenny

 

Kolejne planowane wspólne plenery już się nie odbyły, zostały przerwane po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce. 

W 1982 r. i następnych latach organizowałem  plenery fotograficzne w Gródku dla moich podopiecznych z sekcji fotograficznej w Siedlcach.

 

Wydarzenia polityczne poprzedzające stan wojenny, czas stanu wojennego - zakaz działalności fotograficznej i wiele lat po nim, to czas zawieszenia działalności amatorskiego ruchu artystycznego w środowisku fotograficznym - był to czas przetrwania a nie działalności. 

 


Fotoklub RP

Dopiero w 1995 roku powstanie Fotoklubu RP Stowarzyszenia Twórców (mój udział w nim od 1998 r.) dał szansę nie tylko fotografikom. Fotoklub RP podjął próbę spotkań i wspólnej rozmowy przedstawicieli towarzystw i grup fotograficznych w celu ożywienia działań fotograficznych w Polsce. 

Zdjęcie grupowe uczestników III Walnego Zjazdu członków rzeczywistych Fotoklubu RP w Warszawie 2 maja 2009 roku. Fot. Marek Tomaszuk AFRP

  

Za ten trud podjętych działań na rzecz rozwoju POLSKIEJ FOTOGRAFII należą się słowa uznania i podziękowania Koledze Mieczysławowi Cybulskiemu założycielowi i Prezesowi Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców. Dziękuję Mieczysławie.

 

Powracając do wystawy...

 


Dziękuję

 

 ... Autorowi i wszystkim osobom zaangażowanym w ten projekt, za przypomnienie niektórych ważnych wydarzeń z działalności Domu Kultury - przeżywania tamtych lat, ulotnych chwil mojej młodości. 

 

          Równolegle z SOK wchodzę w kolejne lata mojej działalności na niwie kultury i z tej okazji życząc "Ostoi Sokołowskiej Kultury" i sobie, przeżywania wielu radosnych chwil, odkrywania i eksponowania obrazów piękna ukrytego. Jeszcze raz dziekuję.

 

...


Po wyjściu z SOK

 

... postanowiłem udać się na stare miasto. 

>>> powiększenie

 

Towarzyszyły mi rozważania o życiu, przemijaniu i pamięci...

 

życie

... jak ten zielony liść 
wiosną pełne radości i nadziei 
jesienią zmienia barwę
                                ...
powiewem wiatru 

dotyka ziemi
                     otulony mgłą
                     jeszcze widnieje

                                            jak długo?

                                                           na fotografii?

                     
/Michał Kurc/

 

 

 

 

 

 

na stronie od 2015.12.06


Copyright © design and photos by Michał Kurc