600 lat Sokołowa PodlaskiegoW drodze do rodzinnego miasta. Spojrzenie na wieś Grochów Szlachecki z ul. Mała Strona. "Wsi spokojna, wsi wesoła, Który głos twej chwale zdoła?

 ... Kto twe wczasy, kto pożytki Może wspomnieć za raz wszytki?..". - Pieśń świętojańska o Sobótce Jana Kochanowskiego - jeszcze w mej pamięci z 21 czerwca - Nocy Kupały. Na poglądowym moim zdjęciu "Sobótkowe gody" nad Zalewem Węgrowskim (2009).

 

Strona (1) | 1 | 2 |

 

 

wycieczka do rodzinnego Sokołowa Podlaskiego
w przededniu Jubileuszu 600 lat nadania praw miejskich

 

Pałac w Przeździatce - miejsce urodzin i pierwszych pięciu lat mojego życia - obcowania z zielenią ogrodu parkowego z basenem i akwenem. Bielących się elewacji dawnej willi włoskiej. Tu też urodziła się moja Ukochana Żona.

 

 

 Willa włoska w Przeździatce - widok z 1924 roku. Utwór zależny mojego autorstwa powstał na podstawie zdjęcia z albumu Pani Heleny Chądzyńskiej z Malewiczów.

 

W 1926 i drugi raz - po wojnie, budynek został przebudowany i utracił swoje walory architektoniczne.

 

 

... historia tego miejsca fascynowała mnie od postawienia pierwszych kroczków na parkowych alejkach.

 

W pobliżu pałacu w 1954 roku wykonałem moim Ukochanym Dziadkom pierwsze pamiątkowe zdjęcie. I tak zaczęła się moja przygoda z fotografią. W tym pałacu i w tym samym roku (1954) przyszła na świat moja przyszła Żona.

 

Pierwsze moje zdjęcie zostało upowszechnione np. w książce WĘGRÓW. Historia obecności pani Violetty Nowakowskiej:

 

 

Także zawdzięczam mojemu Synowi Rafałowi wspomnienie tamtej chwili. Będąc w Londynie (2014) kupił na straganie dwa skrzynkowe Kodaki 

... z myślą ciekawego prezentu na 50-lecie mojej działalności fotograficznej i 60 lat od wykonania pierwszego zdjęcia skrzynkowym Kodakiem. Na matówce celownika ujrzałem kadr - nawet w kolorze. Taka jest siła i moc pamiątkowej fotografii. 

 

Galeria z ciekawostką 

 

- jak się ma 12 gwoździ do aparatu fotograficznego?

 

 

 

 W 2024 roku upłynie 70 lat jak pierwszy raz nacisnąłem spust migawki. Jak ten czas...

 

Powracamy do dzisiejszego słonecznego ciepłego dnia 25 czerwca 2023 roku. Jeszcze jedno ujęcie fragmentu pałacu, akwenu i w drogę, ale nie ulicą Lipową, tym razem Węgrowską i ul. Wolności do dawnego PDK - ostoi sokołowskiej kultury. 

 

 

Strona (1) | 1 | 2 |

 


 

 

 

na stronie od 2023-07-02

 


Copyright © design and photos by Michał Kurc