e_album Michał Kurc - Węgrowskie klimaty '2003 

 

 

 

e_albumy: 

Węgrów, 

Sokołów Podlaski, 

Kórnik...

 

 Od czego tu zacząć? W moim archiwum tysiące zdjęć dokumentujące życie mojego rodzinnego Miasta. Słyszę podpowiedź Żony: Najlepiej zacznij od początku.. Tak też uczyniłem. 

Przeździatka
Po pięciu latach obserwacji otaczającej mnie zieleni, parkowego ogrodu ze ścieżkami i akwenem i bielącego się pałacu, niespodziewanie nastał czas (1954) na wykonanie przeze mnie pierwszego zdjęcia - utrwalenia chwili, zatrzymania czasu. Wykonałem pamiątkowe zdjęcie moim Ukochanym Dziadkom. i tak zaczęła się moja przygoda z fotografią...

Galeria>>>


 

Nostalgia przerzuca pomost między przeszłym a teraźniejszym ja. Tęsknota za tym, co było, wzmacnia pozytywne postrzeganie tego okresu, stąd poczucie ciągłości i znaczenia w życiu. - Zespół Constantine'a Sedikidesa. 

Galeria >>>


.... to ok. 200 prac w czarno-białej wersji wykonanych podczas sierpniowych spacerków -14 lat temu (4-26 sierpnia 2007 r.), w mieście Białej Damy.
Prywatne miasto szlacheckie lokowane w 1458, do XIX w. nazywane zwykle Kurnikiem (w tekstach łacińskich jako Curnik), choć alternatywne wersje pisowni (Cornik, Kurnyk, Curnyk, Curniki, Kornik, Kórnik) 
Kórnik to dwa dawne miasta położone obok siebie: Bnin z prawami miejskimi od 1395 i Kórnik z prawami miejskimi od 1426, pomiędzy nimi Prowent – obszar dworski - miejsce urodzenia laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1996) Wiesławy Szymborskiej. 

Galeria >>>


 W Światowy Dzień Fotografii 18 sierpnia 2021
- nowy e_album: Sokołów Podlaski '2006


Pierwszy raz spojrzałem na świat 25 maja 1949 roku w pałacu zaprojektowanym przez znanego włoskiego architekta, Henryka Marconiego dla rodziny Hirschmann'ów właścicieli Sokołowa Podlaskiego i dóbr Przeździatki. 

Galeria >>>


Życie Węgrowa '2003 e_album Węgrowskie klimaty '2003, to ponad 300 zdjęć  w nastających po sobie porach roku w Węgrowie. 

Galeria >>>


 

 

W Galerii m-wok dnia 24.04.2002r. podczas Inauguracji Programu "Węgrów Stolicą Kulturalną Mazowsza 2002" zaprezentowałem zestaw 60 obrazów cyfrowych na wystawie Węgrowskie klimaty II. Prace przedstawiały zabytki i urokliwe miejsca, które towarzyszą Węgrowianom w ich codziennym życiu. 

Równolegle z tą wystawą, eksponowałem na drugiej wystawie (w holu) zestaw 14 fotografii pt. „Spacerkiem po Węgrowie”.  

Galeria >>>


 Zapraszam do galerii z chwilą pogody, radości i rodzinnego klimatu na I Powiatowym Festynie w Węgrowie '1999. 

Galeria >>>


Moje pierwsze spojrzenie na Węgrów '1986

. Pełen nadziej na lepsze jutro, postanowiłem rozpocząć działalność fotograficzną w Węgrowskim Ośrodku Kultury w grudniu 1985 roku. 
Na wiosnę ruszyłem w plener miejski w celu zgromadzenia materiałów do projektu "stare, nowe, najnowsze" wystawy o Węgrowie. Krajobrazu miejskiego z dużą dozą rustykalności zauważalnej - w codzienności każdego dnia życia mieszkańców.
Upłynęło prawie 35 lat (2020) od zauroczenia się miasteczkiem i jego zabytkami. Wykonałem dziesiątki tysięcy zdjęć. Dlatego od czasu do czasu sięgam pamięcią do nich do tamtych lat, żeby przybliżyć kolejnym pokoleniom nieznany Węgrów. Innym budzić wspomnienia z lat młodości...

Zapraszam do galerii z nutą nagrodzonej książki "Węgrów. Historia obecności" wrocławskiej dziennikarki, pisarki i publicystki pani Violetty Nowakowskiej urodzonej w Węgrowie.  

Galeria >>>


 

 

 

 

na stronie od 2022-07-17

 

 


Copyright © design and photos by Michał Kurc