Festiwal Obrzędów Weselnych w Węgrowie 

 

Festiwal Obrzędów Weselnych 

w Węgrowie

 

Biesiada Weselna

 

Tematem Festiwalu była bogata obrzędowość weselna. Impreza prowadzona była w formie przeglądów zespołów folklorystycznych i kapel ludowych oraz teatrów obrzędowych.
Trwający trzy dni Festiwal gromadził kilkutysięczną widownię podczas finału, który był transmitowany - na żywo, przez II Program TVP S.A. i TV Polonię do 2005 roku. 

W widowisku finałowym uczestniczyli laureaci prezentacji konkursowych oraz Gwiazdy Wieczoru.  


NAGRODA SPECJALNA FESTIWALU - STATUETKA BORYNY


 

 

 

Uhonorowani:

 

- Katarzyna Gärtner - kompozytorka piosenek oraz większych form muzyczno-scenicznych.

- Stanisław Hadyna - (1919-1999), kompozytor, dyrygent, pisarz, dramaturg, założyciel Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Śląsk.

- Emilia Krakowska - aktork filmową, telewizyjna i teatralna. Najbardziej znana z roli Jagny w serialu Chłopi

- Michał Kurc - artysta fotografik Fotoklubu RP, autor wielu albumów i wystaw dokumentujących Festiwal Obrzędów Weselnych w Węgrowie.

- Marek Kwiatkowski - dyrektor Łazienek Królewskich oraz miłośnik Ziemi Węgrowskiej. Założyciel Skansenu Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego w Suchej k/Węgrowa.

- Jerzy Ofierski (1926-2007) - artysta kabaretowy, pisarz, dziennikarz. Twórca postaci sołtysa Kierdziołka z Chlapkowic. 
- Sławomir Świerzyński -
lider zespołu Bayer Full, prowadzący Finał Festiwalu Obrzędów Weselnych w Węgrowie.Michał Kurc. Fot. Enia Kurc '2003.

 

 

Zapraszam do wspomnień...

 

... '97, '98, '99


2000_2004 - archiwum2005 2006 2007 2008

2009

 

2010

2011

 

 

 

2012

 

 

Na szesnastym biesiadowaniu kończę moje fotograficzne opowiadanie o Festiwalu Obrzędów Weselnych w Węgrowie.

 

Dziękuję Uczestnikom, Zespołom za ciepłe słowa i scenę - za przedstawione wspaniałe obrazy ludyczności swoich regionów.  

Pozwolę sobie zakończyć moje podziękowania słowami Reymonta kończącymi powieść Chłopi:

 

 Ostańcie z Bogiem ludzie kochane

 

 

 

 

Galeria XVI FOW Orientalnej Biesiady Weselnej w 2012, 

FINAŁ wszystkich edycji

 

Uznałem, że XVI edycja Festiwalu Obrzędów Weselnych Orientalnej Biesiady Weselnej Węgrów'2012 była finałem dotychczasowych wszystkich edycji i miłym akcentem zamykającym moje fotograficzne spojrzenie na największe wesele w Polsce, tu w moim Węgrowie.

 

 


(Dodałem w 2015 roku)

 

Największe wesele w Polsce "przeżyło się" - (?)


TAKIEJ BIESIADY JUŻ NIE BĘDZIE

 

Leszek Redosz: "... jeżeli chodzi o Biesiadę, z tego co mówił burmistrz, impreza ta „przeżyła się”. Logicznym się wydaję, żeby imprezy w takim wydaniu nie było. Jak jeszcze byłem radnym, to słyszałem od wielu mieszkańców głosy, że impreza ta straciła już swój blask i znaczenie. Dopóki była jeszcze transmitowana przez jakąś stację telewizyjną miała też charakter reklamy miasta." - wywiad w Głosie Węgrowa z dnia 7 stycznia 2015 r.


Odniosłem wrażenie, że "ktoś" to za nas powinien zrobić, a tak... - impreza "przeżyła się". Była to największa impreza w Węgrowie. która wymagała zaangażowania się w projekt przynajmniej - tego "ktosia" - dyrektora festiwalu z biurem festiwalowym. 

 

Właśnie to nie pozwoliło rozwijać się węgrowskiej biesiadzie, być w każdym następnym roku atrakcyjnym widowiskiem dla węgrowskiej widowni, tym bardziej milionowej widowni telewizyjnej. 

 

Może ktoś z nowej władzy poważnie spojrzy na węgrowską kulturę i nie dopuści do tych absurdów, które można było zauważyć na XV edycji zdawałoby się jubileuszowej - wyróżnionej i zapamiętanej. Tak bardzo zapamiętanej przeze mnie, przez moje zaangażowanie się pod koniec Festiwalu.

Mam nadzieję, że wskazując błędy, np. XV FOW, w jakieś mierze, przyczyniam się do uporządkowania tej dziedziny działalności WOK. Czynię to dla dobra Kierownictwa i Pracowników WOK, dla dobra folkloru, dla węgrowskiej kultury.

 

Było tragicznie, tak:Powinien być rozwojowy, ciekawą formą spotkań zespołów ludowych, teatrów, muzyków, pasjonatów małych ojczyzn tu w Węgrowie. Niestety nie i to nie z rzekomego powodu, że "impreza przeżyła się".

 

W zamian... - "Biesiada" u Twardowskiego?

 


węgrowska magia czy mistyfikacja?

Kraina Mistrza Twardowskiego 

 

Za siedmioma górami za siedmioma lasami... w Grodzie nad Liwcem, co się zwie Węgrów, tam w zakrystii Bazyliki Mniejszej  sensację wzbudza "diabelskie lustro".

 

Za chwilę

 

Co dalej z Krainą Mistrza Twardowskiego? Czy to koniec magicznego produktu, który miał rozwinąć miejską turystykę?

Pierwotnym celem „Krainy Mistrza Twardowskiego” była popularyzacja Węgrowa w regionie i na terenie województwa. Czy ta impreza wpisywała się w ten cel? Jak mówi burmistrz – prawda jest brutalna.
– Jest piwo, jest disco polo i wtedy jest zabawa. W pewnym sensie tak jest, niestety. Trzeba robić rzeczy, które przyciągną ludzi do naszego miasta, ale to wszystko nie jest takie proste – skwitował Krzysztof Wyszogrodzki Burmistrz Węgrowa. - GWiO 17-08-2016

 

Przypomnę, że w Węgrowie na największym weselu w Polsce było piwo, było disco polo i była zabawa - do "białego rana" i co się stało z FOW? Wg słów burmistrza rzekomo "impreza ta 'przeżyła się'".

 

Kto będzie tym "ktosiem", co sprosta węgrowskiemu NIE!?

 

 


 

 

 


Copyright © design and photos by Michał Kurc