Węgrowska wiosna - 2015.Na węgrowskim rynku - jak w zwierciadle...

 

wiosną 2015 roku

w stolicy maga...

 

Słoneczne i ciepłe dni 10 i 11 kwietnia były pomocne w poszukiwaniu nowych obrazów - może z pogranicza snu, magii czy fantazji fotograficznej?

 

Mieszkam w dzielnicy - powiedzmy z "futurystyczną" zabudową Węgrowa. Był tutaj jeden z największych dworców PKS w Polsce (lata siedemdziesiąte XX w.) mieniący się wielością szklanych elewacji, łączonych połyskującą aluminiową konstrukcją? Tak samo jeden z największych wówczas marketów - podobnej konstrukcji obok dworca? Szklane domy... 

 

Wizytówką tego miejsca jest teraz...

... Galerii Mistrza Jana z wielością punktów handlowych. Więcej tutaj

 

W pobliżu...

... odnowiony budynek Węgrowskiego Ośrodka Kultury (19 lat mojej pracy w nim).

 

Oddalając się podążamy w przeszłość Węgrowa, mijamy węgrowskie LO

... z fragmentem architektury - z tych lat

 

i...

... i z tamtych lat (1918). 

 


Mitologia, religia...


 

Idąc ul. Kościelną widzimy boczne wejście na dziedziniec Bazyliki Mniejszej...

... to mitologiczna brama z piersiami bogini rzymskiej Diany i Heraklesa greckiego herosa - syna boga Zeusa.

 

Tutaj podczas spaceru pewna osoba powiedziała mi, że tylko Kościół Katolicki jest tym jedynym prawdziwym Kościołem. Zapytałem -A te popiersia...?

Większość uważa, że jego religia jest tą jedyną prawdziwą. Prawie każdy chce być zbawionym i otrzymać nagrodę życia wiecznego w niebie, czy w raju na nowej ziemi. Życie wieczne bez bólu, śmierci bez płaczu, bez płaczu dziecka... - czy może być większa nagroda dla człowieka?

 

Rzymska Diana. Bogini łowów, przyrody, płodności, Księżyca... - stąd na jej piersi widoczny róg myśliwski.

 

Na dziedzicu bazyliki... 

...

...

...

...

 


I widok na rynek... 

... - Już Józef Grajnert w 1857 r. napisał: "Zacząwszy od rynku, jak na Węgrów dość obszernego ale podzielonego na dwie części przez trzechrzędne sklepowe budy..." - tutaj tych "bud" nie ma. Płyta - jeszcze niezagospodarowana, upodabnia się powierzchnią do zmatowiałego zwierciadła. Jak długo?

 

A tak było (1986) - prawie 30 lat temu...

... zieleń konkurowała z architekturą zdecydowanie pomniejszając "obszerny" rynek. I tak powinno tutaj być - w cieniu wierzby, lipy czy kasztanowca odpocząć, porozmawiać. Powspominać dawną historię miasta - za wiele żądam? Dlaczego? Przecież Rynek powinien być sercem Miasta.

 

 


Jeszcze raz religia...


 

Religia chrześcijańska proponuje, zachęca - a jak różna jest - a Biblia ta sama.

Na rynku antytrynitarze - mam na myśli Świadków Jehowy nie uznających nauki o Trójcy Świętej. 

 

Dawniej tę naukę głosili w Węgrowie arianie (bracia polscy). Piotr z Goniądza - początkowo ksiądz katolicki, następnie pastor, pisarz i teolog protestancki, autor pierwszych dzieł teologicznych i politycznych w języku polskim, założyciel i przywódca braci polskich. Od 1558 został pastorem zboru kalwińskiego w Węgrowie, który zreorganizował w duchu antytrynitaryzmu. W grudniu 1558 na synodzie w Brześciu Litewskim sprzeciwił się, po raz pierwszy, chrztowi niemowląt. Dowodził, że taki chrzest przeczy zdrowemu rozsądkowi i nie ma potwierdzenia w Biblii ani w tradycji wczesnego chrześcijaństwa. W grudniu 1561 uczestniczył w synodzie krakowskim, na którym J. Blandrata publicznie omawiał sprawę bóstwa Chrystusa. - wg wikipedii.

 

Jest 2015 rok...

Na pierwszym planie wyeksponowane bezpłatne egzemplarze literatury religijnej Świadków Jehowy. "Opowiedz się za religią prawdziwą" - głoszą wszem i wobec. Więcej tutaj.


 

 

Pierzeja północna rynku z mocno eksponowanym "Domem Gdańskim". W wieku XVIII kupcy gdańscy wybudowali tę barokowa faktorię, w której zawierano transakcje handlowe z miejscowymi producentami i nie tylko.

... Obecnie mieści się w nim - na parterze, magiczny salon niemieckiego czarnoksiężnika z kopią lustra z Bazyliki Mniejszej i wiele, wiele w tym cennych książek w innych pomieszczeniach.

 

MBP...

Z imienia nawiązuje do dworu w Suchej - miejsca pobytu Augusta Cieszkowskiego (1814-1894) - tam urodzonego. Ziemianina, hrabiego, ekonomisty, działacza i myśliciela społecznego i politycznego, filozofa mesjanistycznego, jednego z założycieli Ligi Narodowej Polskiej, współtwórcy
i prezes Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

 

Po drugiej stronie...

... dawne seminarium księży komunistów. Za moich lat młodości w nim mieściła się kawiarnia "Uśmiech" - kto pamięta?

  

Kolejna wiosna...

... na "obszernym" węgrowskim rynku.

 


to nie bajka...


 

W Krainie niemieckiego maga zaliczanego do kręgu ludzi podłego stanu - drwiącego z miłości króla Zygmunta do żony Barbary Radziwiłłówny - to nie bajka... >>> więcej

  

 

 

na stronie od 2015.04.13


Copyright © design and photos by Michał Kurc