Kamienna Góra w 1979 roku.Z wieży kościelnej...

 

Strona | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |

rodzinne wakacje

Jedna sekunda z życia Kamiennej Góry

 

Strona 11

Lato było deszczowe. I tym razem będąc na wieży pierwsze krople pośpieszały mnie w wykonywaniu zdjęć.

 

Po zejściu z wieży zauważyłem moje pociechy...

... - przy kościelnej bramie usiłujące z powodzeniem ją otworzyć - i w miasto!!! - na kolejną wycieczkę. Deszcz czym jest dla dziecka...?


Dzieci pada coraz większy deszcz...


 

I tak trochę nostalgicznie kończę opowiadanie z przed 35 lat o Kamiennej Górze. Miałem wówczas 30 lat, dzisiaj 65 lat i w tym roku (2014) skromny jubileusz 50 lat działalności fotograficznej.

 

Jeszcze raz serdecznie pozdrawiam Mieszkańców i Miłośników Miasta oraz moją Rodzinę Basię i Edzia i ich pociechy Ule i Tomka mieszkających w tamtych latach w Kamiennej Górze.

 

 

 

Strona | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |

  

 


Pierwsze komentarze
KAMIENNA GÓRA W 1979

Opublikowano: poniedziałek, 24, marzec 2014 01:38


ksoniek

Jak wyglądała Kamienna Góra okiem fotografa w 35 lat temu? W 1979 roku zdjęcia w mieście wykonał zawodowy fotograf Michał Kurc. Zobacz co się zmieniło, które budynki już istniały, czy osiedle Tkaczy Śląskich już było wybudowane?

Autor fotografii, tak zachwala galerię zdjęć: „Moje pierwsze spojrzenie na Kamienną Górę. Ciekawostką jest - zapewne szczególną dla Mieszkańców Kamiennej Góry, że po raz pierwszy mogą zobaczyć na 112 zdjęciach rodzinne miasto z przed 35 lat. Zapewne wiele zmieniło się.
Serdecznie pozdrawiam Mieszkańców i Miłośników Kamiennej Góry.”

Galeria zdjęć dostępna jest na stronie autora 

- http://www.fotografika-kurc.prosta.pl/

 

Komentarze:

# edek 2014-03-24 08:55
piękna sprawa!!

# ja 2014-03-24 08:20
Świetne zdjęcia. Ale można powspominać. Jaki zalew. :lol:

# janko 2014-03-24 08:19
Z nostalgią przypomniałem sobie moje miasto z dawnych lat. Zmieniło się ono bardzo, ale niestety nie zawsze na korzyść. Wtedy miałem 30 lat.

# Lubawianka1 2014-03-24 07:58
Zdjęcia super. To był lipiec, a ja urodziłam się miesiąc później ,w sierpniu 1979 r, więc 35 lat temu. Miło pooglądać zdjęcia z tamtych czasów, zobaczyłam jak wyglądała Kamienna Góra wtedy i przyznać musze, że niewiele się zmieniła.

# pietiagoras 2014-03-24 06:40
Świetne


późniejsze komentarze:

 

# Optymista 2014-03-25 22:02
Wszyscy wspominają i wzdychają a czasy współczesne uciekają. Bierzmy się za prace, chwytajmy dzień by kiedyś obecne czasy można było miło wspominać pozdrawiam Optymista

# kasia
2014-03-25 21:43
piękne zdjęcia milo powspominać stare czasy :-)

# hmmmm
2014-03-25 09:55
a ja miałam wtedy 9lat...oczami dziecka było pięknie...

# Piotr Skrzęta 2014-03-24 22:04
Dziękuję... Z mojego "poniedziałku" uczynił Pan "piątek, sobotę, niedzielę"... `79 pozdrawiam :)

# Kamiennogórzanka 2014-03-24 21:40
Świetna sprawa, dziękujemy i pozdrawiamy Pana fotografa

# xxx 2014-03-24 20:08
super

# seeqn 2014-03-24 19:18
Może niektóre rudery zostały, ale ogólnie widać po tych zdjęciach jak z jednej strony miasto wypiękniało, a z drugiej jak PRL je dobijał, zresztą podobnie jak całą Polskę Zachodnią...

# ... 2014-03-24 15:00
Mało się zmieniło, niektóre rudery i miejsca są takie same jak dziś. Trawa nie pokoszona.

# Kas-a 2014-03-24 13:26
Ciekawe czy ktoś siebie rozpoznał na tych zdjęciach:)

# rocznik78. 2014-03-24 12:49
Super, szkoda mi fontanny, może ktoś by nią się w końcu zajął. Powinna znaleźć swoje miejsce w Kamiennej Górze. Pozdrawiam

 

________________________

http://powiatowa.info/wiadomosci/aktualnosci/3236-kamienna-gora-w-1979 

 

@Emocje towarzyszące galerii

 

Pan Krzysztof Świątek Burmistrz Kamiennej Góry

 

Piękne zdjęcia! Aż wspomnienia ożywają.

 

Panie Michale, 
Piękne zdjęcia! Aż wspomnienia ożywają. Udostępnię Pana Galerię na FB, żeby podzielić się z mieszkańcami tymi cudownymi zdjęciami. Bardzo dziękuję! 
Pozdrawiam serdecznie,
Krzysztof Światek

Pan Michał Kurc przesłał linka do galerii swoich autorskich zdjęć Kamiennej Góry z roku 1979. Co poniektórzy z pewnością pamiętają doskonale ten rok i wszystkie miejsca na zdjęciach, może nawet rozpoznają na nich znajome twarze. Młodsi z kolei mogą zobaczyć jak ich miasto wyglądało przed 35 latami.

 


byłem pod ogromnym wrażeniem


Sent: Monday, March 24, 2014 4:50 AM
Subject: foto kamienna góra

Witam Panie Michale
Jestem mieszkańcem Kamiennej Góry od 20 lat. Ostatnio miąłem okazję oglądać pańską twórczość fotograficzną za pośrednictwem internetu byłem pod ogromnym wrażeniem. Szczególnie po obejrzeniu fotografii Kamiennej góry. Przez 13 lat pracowałem jako operator kamery w telewizji kablowej Kam-Sat

... 

Zanim zobaczyłem pana foto z Kamiennej Góry sam przez kilka lat fotografowałem moje miasto i nawet niedawno myślałem o tym ażeby fotografować codzienne życie Kamiennej Góry i okolic tak jak to jest na pańskiej fotografii. Jestem ciekawy co pana sprowadziło do tego miasta i czy oprócz tych foto które są na pańskiej stronie posiada pan inne fotografie Kamiennej Góry? Mam nadzieję że utrzymamy kontakt chociażby internetowy a kto wie może będę miał zaszczyt i przyjemność spotkać pana osobiście. Chętnie został bym pana uczniem:) Moje foto do obejrzenia na Facebook pod moim nazwiskiem czyli Robert Zawadzki tam jest kilka fotek z Kamiennej Góry.
Pozdrawiam z wielkim szacunkiem
Robert Zawadzki

 


z podziwem przejrzałem Pana galerię


Sent: Monday, March 24, 2014 9:51 AM
Subject: pytanie o zdjęcia

Witam.
Właśnie z podziwem przejrzałem Pana galerię „Kamienna Góra 1979”, ponieważ pochodzę z tego miasta. Od dwóch lat mieszkam w Czadrowie i prowadzę stronę www.czadrow.pl 
Mam pytanie dotyczące właśnie wsi Czadrów, która leży przy Kamiennej Górze. Poszukuje starych fotografii Czadrowa jednak nie ma ich wiele. Skoro ma Pan taki piękny zbiór starych zdjęć Kamiennej Góry to może i znajdą się u Pana zdjęcia Czadrowa. Ma Pan takie w swojej kolekcji?
Pozdrawiam
Artur Kubieniec

 


Z wielką przyjemnością obejrzałem Pana zdjęcia


Sent: Monday, March 24, 2014 12:33 PM
Subject: zapytanie

Dzień dobry, 
Z wielką przyjemnością obejrzałem Pana zdjęcia z Kamiennej Góry! Chciałbym napisać do kamiennogórskiego tygodnika o tej niezwykłej kolekcji. Czy mógłby Pan w kilku słowach opisać jak doszło do powstania zdjęć, jak zapamiętał Pan chwile spędzone podczas ich tworzenia, czy zdjęcia były gdzieś wcześniej publikowane, wystawiane? 

I jedno ważne pytanie, czy jest możliwość publikowania wybranego zdjęcia, jako ilustracji do artykułu? 
Pozdrawiam!
-- 
Robert Główczyk
"Regionalny Tygodnik Informacyjny"
Kamienna Góra
ul. Słoneczna 10
www.rti24.pl 
dołącz do nas www.facebook.com/RegionalnyTygodnikInformacyjny 


W odpowiedzi Panu Robertowi z RTI24:


 

Witam,
Panie Robercie, będąc w odwiedzinach u Rodziny w Kamiennej Górze miałem sposobność spacerowania po uroczych zabytkowych uliczkach, zaglądałem i podziwiałem zakątki, podwórka, stare miasto. Tutaj historię opowiada każda uliczka, kamienica, kościoły. U siebie - w rodzinnym mieście Sokołowie Podlaskim w pobliskich Siedlcach i obecnie w Węgrowie gdzie mieszkam, jestem znany z tego, że nie rozstaje się z aparatem fotograficznym – nawet po zakupy idę z nim – taka moja słabość – pasjonat fotografii. Stąd ta wielość zdjęć z tamtych i tych lat, które eksponuję w galeriach na mojej autorskiej stronie http://fotografika-kurc.waw.pl/ 

Powracając do Kamiennej Góry z 1979 roku. Zaciekawił mnie kościół położony malowniczo na skraju Góry Parkowej. Świątynia poewangelicka z lat 1709-1730 z XVIII w. - jeden z kościołów łaski... Wewnątrz – zapamiętałem panującą tam ciszę i otaczającą mnie biel - po części złamaną malowidłami. Był wyczuwalny spokój i „duchowość” miejsca - gromadzona od 270 lat. Po wyjściu przyciągały uwagę płaskorzeźby na murach. Elewacje otoczone wielością zieleni, które tworzyły głębokie cienie, odczuwałem to miejsce jako mniej spokojne – bliżej nieokreślone – tajemnicze. Czułem tu ducha minionych lat – jakby chciał przekazać mi nieznaną jeszcze historię tego miejsca?

W moich archiwum negatywy z 1979 r. czkały aż do tego czasu. Po raz pierwszy te zdjęcia są eksponowane na mojej autorskiej stronie w galerii „Kamienna Góra 1979 – 35 lat temu, tutaj”. Dla mnie to wycieczka w przeszłość moich lat młodości, tu pokazanie ukrytego piękna Kamiennej Góry. Jest to też moja forma podziękowania za tę chwilę bycia tu.

Zapewne po obejrzeniu tej galerii większość Kamiennogórzan bardziej - powiem może tak: fotograficznie spojrzy na swoje Miasto, dostrzegając jej ukryte piękno.

Zdjęcie? 

 

Proponuję - "Tajemniczość miejsca...

 


RTI24 - Prawdziwym internetowym hitem wśród kamiennogórzan...


http://rti24.pl/

Podróż sentymentalna

Prawdziwym internetowym hitem wśród kamiennogórzan staje się galeria udostępniona w sieci. Fotografik Michał Kurc opublikował na swojej stronie ponad setkę zdjęć, które wykonał w Kamiennej Górze u schyłku lat 70. ubiegłego wieku.
– Będąc w odwiedzinach u rodziny w Kamiennej Górze miałem sposobność spacerowania po uroczych zabytkowych uliczkach, zaglądałem i podziwiałem zakątki, podwórka, stare miasto – mówi o genezie powstania zdjęć ich autor.
Na zdjęciach możemy zobaczyć m.in. zalew w czasach świetności, charakterystyczną fontannę na rynku, czy też zapomniane widoki na uliczki, które zmieniły swój wygląd. Nie brakuje też kamiennogórzan cieszących się wakacjami, spacerujących ulicami lub robiących zakupy na zielonym targu przy Karola Miarki.
Zachęcamy do oglądania ciekawej galerii zamieszczonej na stronie http://fotografika-kurc.waw.pl/

Więcej na ten temat również w najnowszym numerze RTI.

 


W 2014 roku obchodzi jubileusz 50 lat pracy artystycznej. 


 

 

Artysta w mieście
Michał Kurc urodził się w 1949 roku w Sokołowie Podlaskim. W 2014 roku obchodzi jubileusz 50 lat pracy artystycznej. W swojej karierze zdobył liczne odznaczenia i nagrody, w tym ministra kultury. Miał też wystawy indywidualne. R G

Fotograf zatrzymał w kadrze zapomniane chwile i miejsca 

Podróż sentymentalna

Prawdziwym internetowym hitem wśród kamiennogórzan staje się galeria udostępniona
w sieci. Fotografik Michał Kurc opublikował na swojej stronie ponad setkę zdjęć, które wykonał w Kamiennej Górze u schyłku lat 70. ubiegłego wieku. Ze zdjęć spoglądają na nas twarze i miejsca, które zmienił czas.


– Będąc w odwiedzinach u rodziny w Kamiennej Górze miałem sposobność spacerowania po uroczych zabytkowych uliczkach, zaglądałem i podziwiałem zakątki, podwórka, stare miasto – mówi
o genezie powstania zdjęć ich autor. – Tutaj historię opowiada każda uliczka, kamienica,
kościoły.

Kurc w swoich rodzinnych stronach – Sokołowie Podlaskim i Węgrowie, znany jest z tego, że nie rozstaje się z aparatem. To przyzwyczajenie musiał mieć też w młodości, bo fotosy z naszego miasta to pokaźna kolekcja pieczołowicie oddająca klimat letniej Kamiennej Góry w czasach PRL.

Na zdjęciach możemy zobaczyć zalew w czasach świetności, charakterystyczną fontannę na rynku czy też zapomniane widoki na uliczki, które zmieniły swój wygląd. Nie brakuje też kamiennogórzan cieszących się wakacjami, spacerujących ulicami lub robiących zakupy na zielonym targu przy Karola Miarki.
Trzeba dodać, że do 22 marca zdjęcia nie były nigdzie opublikowane.
– Po raz pierwszy te zdjęcia są eksponowane na mojej autorskiej stronie w galerii „Kamienna Góra 1979 – 35 lat temu, tutaj” – mówi Michał Kurc. – Dla mnie to wycieczka w przeszłość moich lat młodości, tu pokazanie ukryte piękno Kamiennej Góry.

Z podróży do naszego miasta fotograf zapamiętał szczególnie Kościół
Łaski. – Wewnątrz zapamiętałem panującą tam ciszę i otaczającą mnie biel po części złamaną malowidłami – opisuje wspomnienia. – Był wyczuwalny spokój i „duchowość” miejsca gromadzona
od 270 lat. Po wyjściu przyciągały uwagę płaskorzeźby na murach. Elewacje otoczone wielością zieleni, które tworzyły głębokie cienie, odczuwałem to miejsce jako mniej spokojne.

Zachęcamy do oglądania ciekawej galerii zamieszczonej na stronie
http://fotografika-kurc.waw.pl/

Robert Główczyk

 

Copyright © rti24.pl

 


od 30 lat mieszkam w NYC


Sent: Monday, March 31, 2014 3:02 PM
Subject: Dzień dobry

Witam p. Michale

Czytając na stronie RTI24 wprawił nas pan w super podroż sentymentalną z lekką łezką w oku. Bardzo dziękuje. Ponieważ był to rok kiedy urodził się mój syn (październik) wspomnienia wróciły. 
Moja rodzina jak i ja również, a obecnie mój syn robimy olbrzymie ilości zdjęć. Mimo ze syn dużą ilość przenosi do computera to zdjęcie w dotyku najbardziej lubimy.
Moje 30 lat właśnie super pan mi przypomniał łącznie z Góra Parkowa od strony szkoły nr5, toru saneczkowego, rzeki Bóbr.
Obecnie od 30 lat mieszkam w NYC, rodzice (obecnie Moja Mama, bo Tata nie żyje)
przyjeżdża rok rocznie i w tej chwili nastała nostalgia za czasem z przeszłości.
Podałam tak bardzo ciekawe strony ze zdjęciami mojemu bratu który jest tutaj 
aby wspominał nasze młode lat bez trosk ale mam znajomego tutaj również z Kamiennej Góry któremu podam pana stronę.

Ukłony z wielkim szacunkiem 
Bożena

 

Pani Bożena podzieliła się rodzinną ciekawostką:


 jako dziecko bywałam w Siedlcach.


...

Sent: Tuesday, April 01, 2014 2:51 AM
Subject: Re: Dzien dobry

 

Dobry wieczór 
Dziękuje za odpowiedz. Napewno skorzystam z pana strony internetowej, tym bardziej że jako dziecko bywałam w Siedlcach. Mój Tata mieszkał tam, a na cmentarzu jest pochowany mój dziadek (tata mojego taty)
Na ziemie zachodnie mój tata przyjechał jako młodzieniec do szkoły i poznał miłość (moja mamę) i tak przeżyli 50 lat.
W 2000 roku wszyscy byliśmy łącznie z moim synem w Siedlcach. Rodzice jeździli często gdy my już osiedliliśmy się w NYC
W Warszawie w latach 55 zamieszkała babcia z siostra taty, gdzie oczywiście mieszkają do dzisiaj.

Dziękujemy jeszcze raz i może do zobaczenia 
Z uklonami Bozena z Rodzina

 


nie było mnie wtedy na świecie


Sent: Monday, March 24, 2014 7:52 PM
Subject: zdjęcia kamiennej

Piękne foty, nie było mnie wtedy na świecie ale wspomnienia z zielonego rynku są;)
Pytanie mam, PKS nie ma pan i budynku naprzeciwko niego? W ogóle Jeleniogórska i inne zdjęcia miasta? Budynek policji? 
pozdrawiam i gratuluje jakości zdjęć!

Mariusz M.

 


Bardzo chciałbym otrzymać te zdjęcia


Sent: Tuesday, March 25, 2014 7:50 PM
Subject: Zdjęcia Kamienna Góra 1979

Witam serdecznie,
Przeglądając zdjęcia galerii Kamienna Góra 1979 odnalazłem zdjęcia swojego taty. Bardzo chciałbym otrzymać te zdjęcia w wersji elektronicznej w dobrej dużej rozdzielczości. Są to dwa zdjęcia zamieszczone w załączniku. Proszę o odpowiedź.

-- 
Pozdrawiam
Paweł Biskup


Pana galeria natchnęła mnie do pewnego pomysłu


Sent: Tuesday, March 25, 2014 7:58 PM
Subject: Galeria Kamienna Góra 1979

Dzień dobry,
na wstępie maila chcieliśmy podziękować za Pana galerię zdjęć Kamiennej Góry, dzięki której ze znajomymi i rodziną mogliśmy odkryć nasze miasto na nowo.
Pana galeria natchnęła mnie do pewnego pomysłu, w który udało mi się wciągnąć znajomych, a mianowicie do stworzenia na podstawie Pana fotografii, galerii powtórzeniowej Kamiennej Góry, w związku z tym w imieniu swoim i znajomych z którymi wspólnie fotografuje, chciałbym prosić Pana o wyrażenie zgody na wykorzystanie Pana zdjęć w naszej galerii, jako porównanie z tym jak wygląda dane miejsce obecnie.
Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za zdjęcia i mam nadzieję że uzyskamy Pana zgodę na porównawcze użycie fotografii, oczywiście nie zapominając o twórcy archiwalnej galerii.

Pozdrawiamy
Kasia i Sebastian Zdzińscy
Agnieszka i Łukasz Kursa

------

Drodzy Państwo
Kasiu, Agnieszko, Sebastianie i Łukaszu podoba mi się ten projekt i jestem z Wami. Jednym słowem: Pięknej fotograficznej pogody.
Serdecznie pozdrawiam
Michał Kurc
http://fotografika-kurc.waw.pl/

 


Wyjechałem w 1961 (12 lat) roku ale niewiele się zmieniło.


Sent: Monday, March 31, 2014 8:53 PM
Subject: zdjecia z lat 50 i 60-tych

Drogi Panie Michale,
Było bardzo miło odwiedzić Pana galerie zdjęć z Kamiennej Góry. Wyjechałem w 1961 (12 lat) roku ale niewiele się zmieniło. Jednej rzeczy mi brakuje:). Kiedy mieszkałem w Kamiennej Górze na Wojska Polskiego, często chodziłem z kolegami ze szkoły ‘czerwonej’, chyba nr 2, w okolice tamy na Zadrnej. Od tej tamy prowadził szeroki rów aż do starego młyna niedaleko od ulicy Katowickiej. 

Projekt zalewu całkowicie zmienił ten teren a z tamy nic nie pozostało. Czy zna Pan lub posiada zdjęcia pokazujące tę tamę, rów, lub oba miejsca? Ta tama była centrum przygód w dzieciństwie …

Serdeczne pozdrowienia i gratulacje,
Jurek Kolasa

J. Kolasa, Dept. Biology, Mcmaster University, 1280 Main Str W, Hamilton, Ontario, Canada 
http://www.biology.mcmaster.ca/kolasa/  Fax (905)522-6066   
http://www.elsevierdirect.com/product.jsp?isbn=9780125545228  


chciałam bardzo podziękować za jej udostępnienie


Sent: Wednesday, April 02, 2014 1:59 PM
Subject: Kamienna Góra 1979

Dzień dobry,
Właśnie obejrzałam Pańską galerię Kamiennej Góry z roku 1979 i chciałam bardzo podziękować za jej udostępnienie. Mam 28 lat, ale bardzo miło oglądało się zdjęcia.
Pozdrawiam

Asia R.


 

Bardzo dziękuję za dobre słowo.

 

Zachęcam do utrwalania obrazów dla następnych pokoleń - to jest nasz czas, nasze miejsce - bycia tu i teraz, podzielmy się nim. Gorąco zachęcam.

 

Michał Kurc

mkurc@wp.eu 

  

 

na stronie od 2014.03.22


Copyright © design and photos by Michał Kurc