Spacerkiem po Węgrowie - z mojego notatnika 2022. 

Na węgrowskim rynku. 

Widok na zabytkową kamienicę "Dom Gdański" - obecnie siedzibę Miejskiej Biblioteki Publicznej w Węgrowie. 

 

Strona 1  | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |

 

spacerkiem po Węgrowie - 2 maja

Węgrów '2022

 

Podczas rewitalizacji rynku i remontu pomieszczeń piwnicznych Domu Gdańskiego coś dziwnego się wydarzyło.

 

W galerii "Tajemnice Węgrowa" opisałem zdarzenie: Kieruję się do pomieszczeń bardziej mi znanych. Jednak ściany pozbawione tynku jakby chciały przenieść mnie w inny czas, coś opowiedzieć. Nagle powiało chłodem, jakby ktoś przeszedł obok mnie, choć nikogo nie zauważyłem. Poczułem się trochę niepewnie.

 

Twarz... - "zjawa"?
Dzisiaj odczułem ten sam chłód, patrząc w kierunku małego tajemniczego pomieszczenia. Zauważyłem na ścianie, jakby twarz mężczyzny, a może kobiety... Wpatrzenie się w przestrzeń pozwala dostrzec to coś, co jest widoczne nawet na zdjęciu..
. Więcej tutaj

 

 

 

Powracając do 2022 roku...

... Na szybie od strony salonu wielość kropli maluje abstrakcyjny obraz,

 

a z kuchni dochodzi zapach pieczonego chleba.

Z mojego piekarnika pszenne pieczywo: zaczyn: 15g drożdży, 2 łyżeczki cukru ok.300 ml wody, 100g mąki. Po 15 min. dodaję: 450 g mąki, dwie łyżeczki soli i ok.25g masła. Ciasto wyrabiam w robocie planetarnym ok.5-7min. Odstawiam na ok.55 min. Następnie przekładam do żaroodpornego naczynia z przykrywką - wyrasta ok. 15 min. i piekę w temp 225 st. 15min. zmniejszam temp do 180 st. i piekę jeszcze 45 min.

 

Chleb upieczony, krople z okna odparowały.

Zachody... towarzyszą nam od 1988 roku - zimą podczas obiadu, latem podczas kolacji czy po... 

Relaksujące zjawiska w swej niecodzienności - i jak różne są w swej kolorystyce.

 

Z ciekawostek: Wyjątkowy zachód 22-12-2012

 

Słup słoneczny (sun pillar)
Podczas obiadu spojrzałem przez okno i powiedziałem do Żony - słoneczko mówi nam do widzenia - zaświeciło grudniowym kolorytem - jednak za chwilę nietypowo, ciekawie i intrygująco - w dniu, który był ostatnim dniem w kalendarzu Majów.

 

Kolejny dzień.

Zdjęcie ul. Narutowicza wykonałem z wysokości "drukarni ariańskiej" z widokiem na wieżę kościoła ewangelickiego z 1841 roku.

 

Dawna drukarnia ariańska. 

 

Praca upowszechniona w albumie "Kurc. Węgrowskie klimaty"

 

 

Dom późnorenesansowy, tradycyjnie uważany przez mieszkańców Węgrowa za pomieszczenie drukarni, gdzie publikowano rozprawy i manifesty arian polskich, w tym znanego teologa Piotra z Goniędza. Obecnie jest to atrapa dawnego zabytku zrekonstruowanego od podstaw przez PP PKZ. Pierwotna "drukarnia" została zbudowana ok. XVI-XVII w. Budynek położony przy ul. Gdańskiej mieści obecnie Urząd Stanu Cywilnego. - Węgrowskie klimaty, wyd. 2004 r.

 

Pryechodzę z ulicy Narutowicza na ul. Kościelną. Na węgrowskim rynku poza tym pieskiem nic ciekawego nie zauważyłem.

Jednym słowem: zimny jesienny dzień. "Psia pogoda"?

 

 

Rzymskie bóstwa u wejścia do Bazyliki Mniejszej w Węgrowie.

 

Można usłyszeć od duchownych z Bazyliki Mniejszej w Węgrowie, że rzeźba w bocznej bramie wejścia do Bazyliki przedstawia biblijnego Samsona. Rzeźba przestawia nie Samsona, a Heraklesa mitycznego rzymskiego herosa półboga. Herkules był czczony w Rzymie jako opiekun własności, strażnik wejść i opiekun podróżujących oraz handlujących. Rolnicy i kupcy składali mu dziesięcinę z zysków i zbiorów. W IV wieku p.n.e. Herkules stał się bogiem zwycięstwa i nadano mu przydomki Victor.

 

Towarzyszy Heraklesowi rzeźba kobietę z rogiem myśliwskim,

 

...  rzeźba Diany rzymskiej bogini łowów, przyrody, gór, lasów, gajów, źródeł leczniczych, płodności, światła księżycowego...

 

Herakles

Opiekun własności... spoglądający na wieżę po drugiej stronie ul. Kościelnej. Może jest tam ukryty drogocenny skarb? Kto to wie?

 

Wieża... dawnego seminarium księży komunistów.

 

 

Widok na wieżę z 1998 r.

 

Widok z ul. Mickiewicza.

 

Strona 1  | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |

 

na stronie od 2022-05-02

 


Copyright © design and photos by Michał Kurc