Iluminacja przedświąteczna na Rynku Mariackim...
570 lat praw miejskich WęgrowaIluminacja przedświąteczna na Rynku Mariackim w Węgrowie.

 

4 grudnia 2011

Cyberduch - iluminacja 2

 

Jak zbliża się czas przesilenia zimowego – najkrótszego dnia w roku, który był okazją w większości kultur do świętowania "odradzania się Słońca", otrzymuję od różnych wydawców maile z prośbą użyczenia zdjęcia lustra Twardowskiego, nawet od redakcji Małego Gościa Niedzielnego - pisma katolickiego dla dzieci » 

Na początku naszej ery przesilenie wypadało 25 grudnia wg kalendarza juliańskiego. Stąd też data święta Bożego Narodzenia, które miało wyprzeć tradycyjne wierzenia. Jednak tajemniczość czasu przesilenia zimowego udziela się jeszcze wielu... 

 


Żartobliwie...Nowością zrewitalizowanego Rynku Mariackiego jest iluminacja świetlna umiejscowiona na podstawie fontanny. Jedni widzą w niej piękną fontannę, ale jak ktoś jest odważny i przybliży się na wyciągnięcie ręki, może zauważyć coś więcej - nazwałem to "coś" cyberduchem.

W pierwotnym założeniu projektu była myśl, że pośrodku fontanny miała widnieć figura czarnoksiężnika Twardowskiego - w nawiązaniu do jego zwierciadła pozostawionego w Bazylice Mniejszej. Brak wizerunku na rynku, tak mocno poruszył ducha Twardowskiego, że ukazał się jako cyberduch - piękny, łagodny i już nawet stał się dobroczyńcą - z chwilą rozświetlenia popłynęły strumienie wody na wysuszoną węgrowską ziemię. 

 

Czy siła i moc magii Twardowskiego nadal trwa? I to za sprawą jego lustra z Bazyliki Mniejszej w Węgrowie?

Jak na tej fotografii, dziwna węgrowska ulica, jakby aleja - prowadząca z krainy baśni na węgrowski rynek? - >>> powiększenie.

 

Iluminacja świąteczna - fontanna...

... z widokiem na Bazylikę Mniejszą.

 

 

I tak wzbogaciłem poniższy obraz z motywem głównym - lustrem Twardowskiego,

... o wizerunek cyberducha. Jego ramię wskazuje na dziecko...

 

Nadchodzi Nowy 2012 Rok...

 


post scriptum


 

Apel 

do rodziców, którzy beztrosko stawiają swoje pociechy na podstawie fontanny i pozwalają bawić się im w konstrukcji aluminiowej zasilanej elektrycznie 

- ZŁO NIE ŚPI!!!

 

Czy na to patrzą kamery...?

  

 

na stronie od 2011.11.10


Copyright © design and photos by Michał Kurc