Park Przemysłowy Sokołów Podlaski '2024 



Na elewacji zachodniej dawnego magazynu cukru bez trudu rozpoznałem na muralu postać Zbigniewa Malewicza - członka zarządu spółki „Cukrownia i Rafineria Sokołów Spółka Akcyjna” (1931), która wydzierżawiła firmie „Spółka Akcyjna Plantatorów Cukrowni Sokołów” (do 1939). Zarząd „Spółki Akcyjnej Plantatorów Cukrowni Sokołów” stanowili: prezes – Zbigniew Malewicz, członkowie: W. Bereszko, J. Jemielewski i J. Malewicz. Administratorem fabryki był Z. Malewicz, zaś dyrektorem był W. Wyszyński.

Więcej na temat muralu i historii cukrowni  >>>tutaj

 

 

Strona (1) | 1 | 2 | 3 | 4 |

 

z wycieczki do Cukrowni 2 maja 2024

Park Przemysłowy Sokołów Podlaski '2024 

 
Zastanawia mnie, a może nie... mój sentyment do tego miejsca. Mija w tym roku 70 lat jak sprowadziliśmy się z Przeździatki do Cukrowni. Zamieszkaliśmy (to miała być tylko chwila - dwóch trzech lat) w jednym z  baraków sprowadzonych z NRD, adoptowanym na mieszkania dla pracowników cukrowni - do czasu wybudowania nowych bloków mieszkalnych. Ta chwila trwała  prawie 30 lat - polska prowizorka.

 

Co łączyło, łączy mnie z Cukrownią? 

Miejsce zamieszkania, praca rodziców w cukrowni, moje zainteresowania pracą i życiem cukrowników. Świetlica to miejsce prób i występów Zespołu Teatralnego Cukrowni "Sokołów", Kino "Cukrownik" - sąsiad był świetlicowym, aktorem i operatorem - miałem wstęp jako dziecko na próby Zespołu Teatralnego i próbnej projekcji filmów w kabinie operatora na małym ekranie - to mnie wprost fascynowało. Kadr z filmu pozostał mi na stałe w moich dokonaniach twórczych. W 1964 zostałem instruktorem fotografii w Klubie Pracownika Cukrowni. Spacerując po Parku Przemysłowym pojawiają się kadry z minionych lat.

Niektórymi dzielę się podczas tego spaceru.

 

 

Odbiegający kształtem i formą tajemniczy obiekt w zabudowie cukrowni, to były magazyn suszonych wysłodek przeznaczonych na paszę dla zwierząt. Sprzedaż odbywała się zimą, w czasie kiedy rolnicy - plantatorzy buraków, mieli więcej czasu. Przyjeżdżali saniami i ładowali na nie susz w dużych workach. Mój tata był subiektem i magazynierem. W tym budynku i obok niego w hali - drugiego magazynu, gdzie nadzorował przygotowanie nasion buraków cukrowych dla plantatorów. I w tzw. Syndykacie wydawał nawozy sztuczne, nasiona buraków cukrowych, stąd ta wiedza u mnie.

 

Z prawej strony widoczny budynek suszarni z dwoma okrągłymi kominami odprowadzającymi duże ilości pary.

 

 

 

 

Z suszarni susz był transportowany do wspomnianego magazynu za pomocą nadmuchu powietrza przez zawieszoną nad placem fabrycznym rurą o znacznej średnicy.

 

Nie omieszkam... z prośbą zwrócenia uwagi na dalszy plan - piękno z rozłożystym drzewem na tle budynku, dawnej rezydencji dyrektora cukrowni - jak pamiętam od zawsze pełnił tę rolę.

 

 

 

 

Elewacje suszarni mocno naruszone przez wysoką temperaturę pieców i obrotowych silosów oraz wilgotność i czas... Wg. mnie (niestety) suszarnia do rozbiórki.

 

 

 

Wschodnia elewacja suszarni w towarzystwie zieleni i w panoramie z 1974 roku.

 

 

Na pierwszym planie kotłownia, wybudowania po wojnie, modernizowana w latach 1966-1969.

 

 

Strona (1) | 1 | 2 | 3 | 4 |

 


 

 

 

na stronie od 20240509

 


Copyright © design and photos by Michał Kurc