Na rynku maga Twardowskiego...
Węgrowskie klimaty

Przechodząc obok wizerunków mitologicznych bóstw przed wejściem do Bazyliki Mniejszej w Węgrowie podsłuchałem rozmowę w której bogini Diana prosiła Herkulesa o spowodowanie zaprzestania ekspozycji diabelskiego lustra niemieckiego maga, tak jak to uczynił Sandomierz z drugim jego lustrem - w umysłach wielu lustro wymusza spostrzegać kłamstwo jako prawdę, zło jako dobro, widzieć czarne białym...

 

magia

w stolicy Krainy...

 

 

W  dniu 22 czerwca poddany byłem próbie dziwnego wejścia w pewien obszar rynku 

 

... -w świat diabelskich sztuczek. Musiałem prawą ręką dotknąć powierzchni lustra, co pozwoliło...

...przejść na drugą stronę... To zdarzenie uwiecznił moją kamerą - po mistrzowsku, pan Hubert znany wielu w Węgrowie. Dziękuję Panie Hubercie.

 

Nie byłem dłużny...

Na mój widok Twardowski niepewnie uśmiechną się pod wąsem, pani Barbara coś ukrywała - może przed chwilą posprzeczali się (tak było w ubiegłym roku). Jednak przyczyna była inna. 

 

Dowiedziałem się, że specjalne naczynie z...

... ich magiczną wodą, - tak, tak, diabelską wodą było już puste, a tak bardzo chcieli mnie ugościć. Moje szczęście, że tak się stało, bo bałbym się jej jak diabeł święconej wody.

 

Przedszkolaki - miały mi wiele do opowiedzenia

 

Ale ktoś usiłował przeszkodzić mi w tym...

... rozlał przede mną płyn dość dziwnie zachowujący się - dorosłym zamieniający myśli w obłok pary, a dzieciom radość niósł...

Odrzuciłem propozycję bycia tutaj dzieckiem, choć to było zabawne - przyznać muszę.

 

Dotarłem na umówione miejsce.

 

Twardowski...

Fot. WOK.

... znał moje działania dotyczące zaniechania ekspozycji jego lustra w Bazylice Mniejszej starał się temu przeszkodzić - spowodował, że mam zakaz fotografowania domu modlitwy wewnątrz jak i zewnątrz wydany przez kustosza tejże Bazyliki. Nie wiem co dalej uczyni?

 

Stąd większe zainteresowanie Organizatorów moją osobą i uważne obserwowanie mojego spotkania z Twardowskim.

Rozmowa Michała K. z Janem Michałem T. została nagle przerwana wejściem na scenę młodych aktorów.

 

Przedszkolaki pięknie ubrane 

- projektant spisał się na 6, scenografia wprost z teatru zawodowego - jak ktoś mi podpowiedział to wszystko w celu mocniejszego przekazania wiadomości na dany temat.

więcej    »

»

»

 

Podziękowania za występy Przedszkolom od znanych postaci w Węgrowie

... Pani Wandy Gajewskiej - tutaj w roli Barbary żony Twardowskiego i pana Sławomira Ługowskiego - w roli czarnoksiężnika Twardowskiego.

 

 

Tajemne Księgi...

...

 

I "Księga Twardowskiego" 

... z tytułem znanym już w Węgrowie jej autorem jest Michała P. Lipka - wzbudzający zainteresowanie wielu »

Ul. Piotra Szumnego

I tym razem to samo pytanie: Jak on to zrobił?

 

Nad rynkiem zbierały się chmury...

Diabelskie lustro konkurowało ze sceną główną. Zachwycało wielu projekcją dziwnych i ciekawych obrazów na swej srebrzystej płaszczyźnie, jakby scen z poprzednich edycji Krainy... - z błyskawicami i wodą - strumieniami dziwnie unoszącymi się ku górze...

 

Przed sceną po środku stało krzesło...

Na przeciw o 21:00 postawiłem drugie krzesło w miejscu wyznaczonym dla widzów - może na przekór może dla towarzystwa? Byłem pierwszym widzem. Chciałem chwilę odpocząć. Niespodziewanie zauważyłem dużą widownię po mojej prawej i lewej stronie. Spojrzałem na zegarek minęła 22:00...

 

 Po chwili na krześle przed sceną...

 ... zasiadł kustosz. Siedział i patrzył po czym zaczął przyjmować przedziwne pozycje - śnił...

 

Zapraszam na "Sen kustosza" »

 

"Gwiazda Wieczoru" 

Pani Partycja Markowska.

 

Opuszczając węgrowski rynek towarzyszyło mi znane powiedzenie: "Życie jest teatrem - aktorami ludzie" dalej pytając siebie: - scena czym jest?

                                                             obrazem naszej nagości...?

 

Zakończenie

 

Sławomir Ługowski - w roli czarnoksiężnika Twardowskiego.

 

_____________________

 

Tą relacją z III edycji Krainy Mistrza Twardowskiego kończę temat "niezdrowej ciekawości" (KKK 2115-2117) na węgrowskim rynku spowodowany ekspozycją tzw. lustra Twardowskiego z Bazyliki Mniejszej w Węgrowie.

 

Mam nadziej, że nikt nie poczuł się obrażony moimi wywodami. O ile tak to bardzo Panią Pana przepraszam. Nie miałem takiego zamiaru. a jedynie w formie fotograficznej zabawy, żartu... wskazać na zło ukryte pod rzeczywistą postacią, przypomnę, że był nim...

 

... Lorenz Dhur (Laurentius Duranovius) urodzony w Norymbergii. Jego nazwisko w formie Dominus Dhur lub Dor Schwab widnieje w „Rachunkach dworu królewskiego Zygmunta Augusta” z lat 1549-1571. więcej »


 

 

na stronie od 2013.07.24


Copyright © design and photos by Michał Kurc