Sokołów Podlaski - z tamtych lat

 

Klub Pracownika Cukrowni - "Cukrownik"

Działalność kulturalna skupiona była wokół osoby pana Zbigniewa Trąpczyńskiego zdolnego plastyka, malarza, modelarza, scenografa... kierownika Klubu.

 

Choinka 1975

Dzieci zabawiał Teatr Lalek "Skrzat".


  

Zespół Teatralny

- W niedługim czasie po zamieszkaniu na osadzie fabrycznej w roku 1954, odkryłem świetlicę, a w niej amatorski teatr, który skupiał pracowników z biura i produkcji. Próby - przysłuchiwałem się uwagom reżysera, że można zrobić to inaczej, lepiej. » 

 

Kino "Cukrownik"

- sala widowiskowa na ok. 200 widzów, w kabinie operatora dwa projektory na taśmę 16mm oraz mały ekran, na którym mój sąsiad pan Marian Kryszczuk -przed seansem filmowym, wielokrotnie wyświetlał otrzymane filmy, które wspólnie oglądaliśmy. » 

 

Na scenie Świetlicy

- Klub Cukrownika gościł wielu znanych pisarzy, aktorów, piosenkarzy oraz tzw. "Estradę"  »

Dziecięcy Teatr Lalek "Skrzat"

- kukiełek mógł pozazdrościć każdy znaczący teatr lalki. Na scenie sali widowiskowej była wybudowana zapadnia pod potrzeby teatrzyku kukiełkowego. Specjalne oświetlenie wzmacniało plastyczność scenografii i nadawało odpowiedni nastrój poszczególnym scenom widowiska. »

Dziecięcy Teatr Lalek "Skrzat" 1964-1974. Fot. Michał Kurc

Biblioteka Związkowa

- organizowała spotkania autorskie np. z podróżnikami - pamiętam bardzo ciekawe spotkanie z Olgiedrem Budrewiczem. Miała bardzo dużo książek, jak na bibliotekę zakładową, oraz wielu czytelników.  »

Sala telewizyjna

- pierwszym telewizorem w Sokołowie Podlaskim był telewizor (produkcji węgierskiej firmy Orion)  w Klubie "Cukrownik" , to rok 1957 lub 1958. Przy budynku na maszcie wysokości 26 m antena telewizyjna - do odbioru jednego kanału z nadajnika w Warszawie o zasięgu tylko 55 km.»

 

 

Modelarnia 

- od siódmego roku życia - 1956 r. byłem stałym bywalcem modelarni. Wykonałem wiele prostych modeli małych statków, starsi modelarze samoloty i okręty napędzane silnikami. W późniejszych latach nabyte umiejętności w modelarni, pozwoliły mi wykonać dwie gitary elektryczne. Pierwszą prezentuję w galerii "Kwiaty" »

 "Mocne uderzenie" w Cukrowni

- należy przypomnieć, że z chwilą oddania budynku Powiatowego Domu Kultury (1964), Pan Wacław Kruszewski dyrektor  PDK organizował koncerty zespołów mocnego uderzenia - nie tylko krajowych, ale i zagranicznych np. z Anglii, Węgier... To inspirowało miłośników gry na gitarze do zakładania zespołów. Pierwszym był Zespół "Amory 66".  »

Orkiestra Dęta w Cukrowni

- jak wszędzie - obsługa wszystkich uroczystości państwowych i branżowych.

Pamiętam jej kapelmistrza pana Kazimierza Dubniaka. Był także opiekunem muzycznym - instruktorem zespołów gitarowych w Klubie Cukrownik. Jego aranżacje były ciekawe i chętnie grane przez zespoły.  »

Koło Fotograficzne "Foto"

- zajęcia prowadziłem po godzinach pracy - w wolnym czasie, społecznie dla dobra społeczności cukrowniczej w latach 1964-1980...»

 Zajęcia plastyczne cieszyły się dużym zainteresowaniem. Malowanie... Rok 2008

Wygląd budynku po dawnym Klubie "Cukrownik" z wejściem głównym od strony wschodniej.

 Rok 2010

Widok z tarasu na biuro Cukrowni.

  

 R

 

 

 


Copyright © design and photos by Michał Kurc

 

Wszystkie materiały publikowane na stronie są chronione prawem autorskim.
Ich rozpowszechnianie wymaga pisemnej zgody autora.