Wspomnienia dobre i nie...  (4)

strona  

| 1 | 1a | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |

 

4

wspomnienia

 


Finał VI Festiwalu Obrzędów Weselnych - Biesiada Weselna 2002.

 


"NAJLEPSZE STRONY SOKOŁOWA"

 

Zostałem laureatem I edycji konkursu "NAJLEPSZE STRONY SOKOŁOWA" - rok 2001.

 

I miejsce: artysta fotografik p. Michał Kurc, za serwis "Fotografika i nie tylko" - rok 2001.

Pan Michał Kurc odbiera w nagrodę kamerę internetową. 

Fot. Piotr Miller

 

 

 


Druga wystawa cyfrografii o Węgrowie

 

... w roku Jubileuszu 560 lat praw miejskich Węgrowa. Był to zestaw cyfrografii  "Węgrowskie motywy w fotografice Michała Kurc'a" eksponowany w Galerii Domu Gdańskiego. 

 

Na podstawie wybranych prac z wystawy "Węgrowskie motywy w fotografice Michała Kurc'a" Miejska Biblioteka Publiczna wydała cykl pocztówek "Węgrowskie klimaty". 

 


Komputer tak - oprogramowanie nie!!! (...?...)

 

W spadku otrzymałem komputer - był wspomnianą maszyną do pisania z systemem Microsoft Windows 95 - bez oprogramowania.

 

 

Postanowiłem z niczego zrobić "coś"

 

... zainstalowałem darmowy program do tworzenia stron i "na piechotę", z pomocą mojego domowego PC zbudowałem i prowadziłem stronę WOK.

 

Zaprojektowałem logo WOK,  

opracowałem wiele plakatów, folderów, zaproszeń...

 


Na zakończenie realizacji projektu Stolica... wykonałem wystawę ukazującą wszystkie wydarzenia z tym projektem związane oraz albumy fotograficzne z moimi pracami, podarowane zacnym gościom z Warszawy.

 

"Stolica w obiektywie"

Kończy się rok 2002. Rok, w którym nasze miasto nosiło miano Stolicy Kulturalnej Mazowsza. Oficjalne zakończenie obchodów nastąpiło w dniu 17 grudnia 2002 roku, natomiast już od poniedziałku, od 16 grudnia, w holu Węgrowskiego Ośrodka Kultury zwiedzać można wystawę fotograficzną, która w pewnym stopniu jest podsumowaniem całorocznej działalności w tym zakresie. 

Tematyczne zestawy fotografii - autorem zdjęć, jak też opracowaniem wystawy, jest p. Michał Kurc – pozwalaj obserwatorom na wychwycenie najważniejszych, najbardziej istotnych spraw jakie działy się w całym 2002 roku. Przyznać trzeba, że zwiedzający wystawę mają w czym wybierać. Około stu dwudziestu fotografii odpowiednio wyeksponowanych daje pogląd na to, czym Węgrów - oczywiście w znaczeniu kulturalnym - żył w ciągu minionego roku.

 

Swego rodzaju pamiątką, niestety wykonaną w bardzo małym nakładzie, są albumy fotograficzne wydane specjalnie na tę właśnie okazję - zakończenia obchodów roku kultury mazowieckiej w Węgrowie. My przejęliśmy tę pałeczkę od Pułtuska, natomiast na razie nie wiadomo, kto będzie po nas. 


Niemniej stwierdzić trzeba, że dzięki takim inicjatywom, ogromnie wzrosły szanse na to, aby kultura i sztuka z tego wyższego poziomu trafiły do małych miast i miasteczek. Śmiem twierdzić, że Węgrów tę szansę w pełni wykorzystał.


 Antoni Jurkowski

 


W Galerii m-wok

 prezentowałem twórczość fotograficzną (w większości prace własne) oraz ciekawe opracowania historyczne dotyczące miasta Węgrowa. 

 


Autorskie spotkania

... np. napisała o nich w wypracowaniu gimnazjalistka Magda Polkowska z klasy l f: "Byliśmy bardzo zadowoleni ze spotkania z tak ciekawą osobą. Obejrzenie tych wszystkich zdjęć było dla nas fantastycznym przeżyciem i wspaniałą rozrywką. Sądzę, że nikt nie spodziewał się aż tak sympatycznie spędzonego czasu i tak wielu wrażeń po obejrzeniu tylu ciekawych fotografii".

 

 więcej >>> Spotkania ze znanymi Węgrowianami

Sala wykładowa - cykl spotkań z uczniami węgrowskiego Gimnazjum. Rok 2003.

Zestaw zdjęć - górne fot. Małgorzata Laskowska

 

 

 

Niebanalne lekcje

 

 

 


ZASŁUŻONY DLA FOTOGRAFII POLSKIEJ

 

W dniu 12 grudnia 2003 roku w Placówce Kultury Fotograficznej Fundacji "Fotografia dla Przyszłości" w Warszawie, Prezes Fotoklubu RP Mieczysław Cybulski AFRP zdfp uhonorował mnie tytułem "ZASŁUŻONY DLA FOTOGRAFII POLSKIEJ" przyznanym przez Kapitułę Fotoklubu RP.

 


Rok 2004. Album Węgrowskie klimaty

 

... w roku jubileuszu 40-lecia mojej działalności fotograficznej dla Węgrowa - wydany przez TMZW.

 


 

     Michał Kurc jako artysta, który traktuje Węgrów jako temat sam w sobie, ma niewielu poprzedników: Palloni z fragmentem rynku włączonym jako sztafaż do portretu Jana Dobrogosta Krasińskiego, kilka ilustracji z teki Stronczyńskiego, parę rysunków i akwarel Jana Olszewskiego niemal wyczerpuje skromną ikonografię naszego miasteczka. Z większym skupieniem i na dłużej wniknął w lokalny klimat Kazimierz Wiszniewski, wybitny grafik, który przekazał w swojej twórczości atmosferę miasta epoki międzywojennej. Młodsze pokolenie artystów reprezentuje malarz Krzysztof Buczak ze swoim specyficznym stylem lekko zwichrowanego realizmu.

     Co wyróżnia Michała Kurca na tle tej niepośledniej przecież grupy twórców? Jest to jego specyficzna, estetyzująca rzeczywistość interpretacja natury. Temat - małe miasteczko - skłania do wyboru jednej z kilku możliwości interpretacyjnych: ostrego naturalizmu, sentymentalnej ckliwości albo chłodnego obiektywizmu. Kurcowi udało się ominąć te skrajności. Jego sentyment nie przeradza się w tani sentymentalizm, a obiektywizm kamery nie zamyka go w zimnym świecie fotorealizmu. Być może dlatego, że Michał Kurc jest człowiekiem, który trafił do Węgrowa jako osobowość w pełni ukształtowana, z własnym bagażem poglądów i indywidualnym spojrzeniem na sztukę fotografii. Tak wyposażony podjął zadanie, które pochłania go do dzisiaj.

     Przepustką do zamkniętego z pozoru świata miasteczka jest żywa sympatia i zainteresowanie obszarem, w który wkracza z początku jako widz, aby wkrótce przedzierzgnąć się w zdobywcę, kolonizującego otaczającą go przestrzeń. Zdobywcę, bo Kurc jest jednocześnie odkrywcą i zarazem łagodnym konkwistadorem nowych ujęć, planów i widoków czyli, jak sam mówi: "niecodzienności odkrywanej w codzienności".

Typową dla odwiedzających jego wystawy lub stronę internetową reakcją jest uczucie zaskoczenia, wywołanego faktem zetknięcia się z nową i oryginalną interpretacją pozornie znanych i przez to uznanych za banalne motywów. Dom, ulica, rynek, kościół nabierają w fotografiach artysty nowego, pogłębionego znaczenia pod wpływem zawartego w nich piękna, pochodzącego ze świata wrażliwości dostępnego niewielu. Wejście do tego świata jest nagrodą za wieloletnie obcowanie z pejzażem miejskim, obserwowanym z uwagą czasem większą niż ma to miejsce u ludzi wyrosłych od urodzenia w tym pejzażu i traktujących go jako coś jednoznacznego i niezmiennego w swojej potocznej oczywistości. 

     Fotografie Michała Kurca nie są jedynie realistycznym portretem Węgrowa lecz wizerunkiem wzbogaconym o estetyczny ekstrakt wysublimowany z życia miasta. Dzięki wieloletniej konsekwencji twórczej Michała Kurca, Węgrów może zaprezentować coraz to nowe wymiary swojego cichego, lecz jakże swojskiego i ujmującego prostotą piękna. 


Roman Postek

 

 

 


Po 40 latach działalności fotograficznej

 

... 31 maja 2004 roku przeszedłem na wcześniejszą emeryturę.

 

 

Przy lampce szampana i przepysznym torcie pożegnałem się z pracownikami Węgrowskiego Ośrodka Kultury.

 

Na pamiątkę otrzymałem książkę "Perły architektury" z życzeniami wszelkiej pomyślności...

Ode mnie wszyscy otrzymali autorski album Węgrowskie klimaty.

  


W Węgrowie po roku 2004...


                                                  


strona  

| 1 | 1a | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |


 

 


Copyright © design and photos by Michał Kurc