ekspozycje moich prac...




 


strona 1


 

strona | 1 | 1a | 2 | 3 | 4 | 4a | 5 | 5a | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 |

 

 


A tak to się zaczęło


 Rok 1962 - pierwszy reportaż upowszechniony w szkolnej gablocie. 

Będąc uczniem siódmej klasy Szkoły Podstawowej Nr 2, w 1962 r. wykonałem pierwszy reportaż fotograficzny ze szkolnego apelu. 

 Zdjęcie wykonałem Moskwą-5. Dane: aparat składany na błonę zwojową. Zdjęcia w formacie 6 x 6 oraz 6 x 9. Obiektyw Industar-24 f/3,5 105mm. Czas naświetlań od 1 s do 1/250 s, migawka z samowyzwalaczem i gniazdem synchronizacji z lampami błyskowymi. Celownik teleskopowy, nastawianie ostrości za pomocą dalmierza z kompensatorem klinowym oraz według skali odległości na oprawie obiektywu.

 

Został eksponowany w szkolnej gablocie i tak zapoczątkował ekspozycję moich fotografii. To pozwoliło nauczycielowi Witoldowi Grądzkiemu powierzyć mi szkolną pracownią fotograficzną. Zorganizowałem koło fotograficzne. Powołaliśmy zarząd. Zostałem prezesem. Ustaliliśmy jednorazową składkę 5 zł, co pozwoliło postawić pierwsze kroki w fotografii amatorskiej.

 

Rok 1964 - pierwsze zajęcia fotograficzne (instruktorskie) z dziećmi i młodzieżą w Klubie Pracownika Cukrowni - "Cukrownik".

 

Pojedyncze zdjęcia w lokalnej prasie, wystawy... 

Bal karnawałowy. Fot. Michał Kurc

 

Zdjęcia do albumu Teatru Lalek "Skrzat" - 1967 rok. Fot. Michał Kurc

 

Albumy np. z działalności Klubu Pracownika Cukrowni - niektóre z tych zdjęć prezentuję w galerii: Sokołów Podlaski z tamtych lat - Cukrownia Elżbietów...

 

 

 


1977 - Plener fotograficzny w Gródku nad Bugiem


 

Udział w wystawie poplenerowej.

Praca (pokolorowana) z pleneru 1977 r.

 

 


1978 - udział w zbiorowej wystawie SKF - wystawa pod chmurką "Moje Miasto".


 

 

Praca z wystawy "Moje Miasto". Autor: Michał Kurc.


1978 - Plener fotograficzny w Gródku nad Bugiem


Uczestniczyłem jako instruktor fotografii w Klubie Pracownika Cukrowni i w Sokołowskim Klubie Fotograficznym wraz z niektórymi członkami SKF oraz grupą warszawską - z Warszawskiego Ośrodka Kultury i fotografikami ZPAF.

 

Ocena pierwszych moich prac do wystawy poplenerowej - zdjęcie pokolorowane.

 

 

 

 


1979 - Plener fotograficzny w Gródku nad Bugiem


Byłem już współorganizatorem pleneru "Gródek '79"

Pracowałem w Centrum Kultury i Sztuki Województwa Siedleckiego. Prowadziłem plenery fotograficzne dla instruktorów i uczestników sekcji i kół fotograficznych Województwa Siedleckiego z udziałem fotografików ZPAF.

Praca z wystawy poplenerowej "Gródek '79". Fot. Michał Kurc.

 

 


1985 - "siedleckie w obiektywie"


Byłem pomysłodawcą i redaktorem Fotokroniki - " siedleckie w obiektywie".

 

Ciekawostka

Z tego miejsca zwracam się do Muzeum Regionalnego, żeby nie kojarzyło zbioru zdjęć - "siedleckie w obiektywie" z innymi fotokronikami np. w latach siedemdziesiątych. Materiały upowszechnione w fotokronice "siedleckie w obiektywie" nie były ocenzurowane i nie służyły żadnym celom propagandowym

 

"Ma Pan rację w prezentowanych na wystawie fotografiach z lat 1985 i 1986 nie można się popatrzeć propagandy a jedynie charakterystyczne dla tamtych czasów życie." -  Mariusz Krasuski Muzeum Regionalne w Siedlcach.

 

Pomysł wydania Fotokroniki "siedleckie w obiektywie" zrodził się u mnie podczas spotkania instruktorów fotografii w Krakowie - w 1981 roku. Więcej w galerii "Podróż sentymentalna"

 

Rok 1980

folder z moimi pracami.

 


1981 "Monotypie Ireny i Joanny Karpińskich"


Wykonałem 28 reprodukcji, które zostały upowszechnione w książce Monotypie...

Wystawy autorskie

 


1986 czerwiec "Stare, nowe, najnowsze"


- od 1985 do 2004 pracowałem w Węgrowskim Ośrodku Kultury. Prowadziłem Węgrowski Klub Fotograficzny przy WOK oraz sekcje fotograficzne. To także czas moich wystaw autorskich. I tak:

 

Galeria Biblioteki Publicznej w Węgrowie - Dom Gdański.

 

Praca z wystawy "Stare, nowe, najnowsze"

 


1986 listopad "Jesień w parku"


W galerii CKiS w Siedlcach. - (Dokonano kradzieży wszystkich prac.)

 


1987 kwiecień "Nigdy więcej"


Galeria Dom Gdański w Bibliotece Publicznej w Węgrowie.

 


1987 czerwiec "Węgrów '86"


Wystawa w plenerze na Rynku Węgrowa

Praca z wystawy na węgrowskim rynku "Węgrów '86" z 1987 roku. 

 


1987 sierpień "Zespół Pieśni i Tańca z Białorusi"


W holu WOK - (ponownie w nowym WOK w 2007)

1987 listopad "Zespół Pieśni i Tańca" - Klub "Cukrownik" w Sokołowie Podlaskim

 


1989 7 lutego "Okrągły stół"


Węgrowski Ośrodek Kultury - WOK. Prace eksponowałem na wystawie na drugi dzień po debacie.

 

 

 


1989 Grafika 48 KB - cyfrografie


Jedna z pierwszych wystaw cyfrografii w Polsce - tu w Węgrowie w 1989 roku

 

Postanowiłem zaznaczyć WĘGRÓW na fotograficznej mapie Polski, że tu odbyła się jedna z pierwszych indywidualnych wystaw w Polsce grafiki komputerowej w fotografii - moich prac nazwanych przeze mnie cyfrografiami.

 

Grafika komputerowa w fotografii
Galeria powstała po zaproszeniu na moją stronę Janusza Jana Berdaka artysty fotografika ZPAF. Zaproszenie zostało przyjęte, a jego uwagi oraz otwartość na sprawy fotografii pozwoliły przypomnieć nam pierwsze kroki stawiane w grafice komputerowej.


Co nas łączyło? - Fotografia i komputer, ten - jeszcze z lat osiemdziesiątych. Janusz pracował na AT ARI-800XL ze stacją dysków elastycznych. Po raz pierwszy, w 1988 r. wystawił komputerowe prace - fotomontaże cyfrowe w Galerii ZPAF w Warszawie. Natomiast ja, starałem się "coś" zrobić na ZX Spectrum 48. Moje pierwsze grafiki - cyfrografie wystawiłem w 1989 r. w Galerii "m-wok" Węgrowskiego Ośrodka Kultury z okazji 150 LAT FOTOGRAFII.

 

Cyfrografia 826en - praca z wystawy Grafika 48KB. Rok 1989.

Rafał Witkowski

Polska grafika komputerowa
(fragment)
"...

3. Wybrani polscy twórcy grafiki komputerowej
3.1. Zdzisław Beksiński
3.2. Jan Berdak
3.3. Ryszard Horowitz
3.4. Michał Kurc
3.5. Zbigniew Dowgiałło, Leszek Zbijowski i grupa Potencjalna 10
3.6. Władysław Pluta
3.7. Młode pokolenia twórców grafiki komputerowej


3.4. Michał Kurc

Zasłużoną postacią dla początków artystycznej grafiki komputerowej jest Michał Kurc urodzony 25 maja 1949 roku w Sokołowie Podlaskim. Jako fotograf szczególnie związany jest od 1985 roku z Węgrowem i tamtejszym Ośrodkiem Kultury oraz z Węgrowskim Klubem Fotograficznym. 15 kwietnia 1989 roku został członkiem rzeczywistym Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców.
Pierwsze cyfrografie, bo tak nazywa Michał Kurc swoje prace komputerowe, zaprezentował w roku 1989 w Galerii Węgrowskiego Ośrodka Kultury z okazji 150 lecia fotografii. Była to jedna z pierwszych wystaw prac cyfrowych w kraju po wystawie Studia EGA w Zachęcie w roku 1988 i prac Jana Berdaka w ZPAF w Warszawie w tym samym czasie.

Wystawa prac Kurca nosiła miano Grafika 48 KB z racji tej, że obrazy te powstały na 
komputerze ZX Spectrum 48 KB. Grafiki te podobne są do tych, o których wspomniałem 
wcześniej, tzn. do tych tworzonych w latach pięćdziesiątych za pomocą znaków i symboli, w których przejścia tonalne uzyskiwano poprzez manipulowanie gęstością owych znaków. Tak właśnie w pracach Michała Kurc powstał efekt różnego rodzaju przejść, tyle że znaki i symbole zastąpione zostały przez kwadraty. Jest to wynik niezbyt zaawansowanych możliwości (w tym przypadku chodzi o niską rozdzielczość obrazu jaką dawał) komputera ZX Spectrum, które artysta potrafił właściwie wykorzystać.

Prace z wystawy Grafika 48 KB abstrakcyjne i bardzo dynamiczne. Mogą kojarzyć się z kosmicznymi formami (il. 75, 76, 78), ze znanym z filmów science fiction załamaniem czasoprzestrzeni (il. 77, 79), czyli z tym wszystkim co intryguje każdego człowieka idącego z duchem czasu, a jakim jest niewątpliwie Michał Kurc posługujący się komputerem.

Lepsze rezultaty techniczne Michał Kurc uzyskał dzięki sprzętowi PC - 286. W cyfrografiach z lat 1992 - 1994, obok ewolucji technicznej ich twórcy, widać pokrewieństwo z obrazami z wystawy Grafika 48 KB. Są to również bardzo abstrakcyjne (il, 80, 83) i często kosmiczne wizje (il. 81, 82). Prace zostały zaprezentowane w 1994 roku w Galerii Węgrowskiego Ośrodka Kultury na wystawie pt. Grafika komputerowa.
Cyfrografie 26122003 to cykl obrazów (il. 84 - 87), które powstały najpierw za pomocą aparatu fotograficznego i poruszania nim długiego czasu naświetlania. Artysta uwiecznia w ten sposób światło, a następnie przetwarza takie zdjęcia na komputerze uzyskując efekty przypominające niekiedy malarstwo op-art. (il. 84). Technika ta nazwana została przez Michała Kurca rysowaniem światłem.
Kolejne eksperymenty doprowadziły Michała Kurca do tzw. skanografii. Tak artysta nazywa prace powstałe w wyniku skanowania różnych przedmiotów, roślin itp."

_______

Źródło: 
Rafał Witkowski historyk sztuki, plastyk
Polska grafika komputerowa praca magisterska (fragment) napisana pod kierunkiem prof. dr hab. Waldemara Delugi. Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Warszawa, 2005.

 


1990 październik - "Dwa opowiadania" WOK


Galeria m-wok Węgrowski Ośrodek Kultury.

 

 


1991 - MONOGRAFIA NA 550-lecie Węgrowa


Do monografii wykonałem wiele zdjęć i reprodukcji. W tym samym roku ukazał się folder "Węgrów" - ilustrowany moimi zdjęciami.


1993 - Wystawa "kolorowa izohelia"


Galeria Biblioteki Publicznej w Węgrowie - Dom Gdański.

 

Praca z wystawy "Kolorowa izohelia". Rok 1993.

 

Izohelia... stała się zauważalna w mojej grafice komputerowej. Była "przedsionkiem" do dalszych rozważań, projektów... i pozyskiwania nowych prac - moich cyfrografii.

 


1994 - "Gwiazdki z komputera" - cyfrografie na wystawach


Praca z wystawy "Gwiazdki z komputera" - Galeria m-wok.

 

 


1994 - "Grafika komputerowa"


Pop-art

Praca z wystawy Grafika komputerowa, 1994 r. - Dokonano kradzieży ok. 30% prac.

 

 


1995 - Jesień w parku - (izohelia)


Galeria m-wok Węgrowski Ośrodek Kultury

Praca z wystawy "Jesień w parku" z wierszem Jadwigi Zgliszewskiej "Impresja jesienna".


 

 

 

strona | 1 | 1a | 2 | 3 | 4 | 4a | 5 | 5a | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 |

 

 

 


Copyright © design and photos by Michał Kurc