ekspozycje moich prac...
 


strona 1


 

strona | 1 | 1a | 2 | 3 | 4 | 4a | 5 | 5a | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 |

 

 


A tak to się zaczęło


 

Rok 1954 - moje pierwsze zdjęcie 

 

 


Węgrów. Historia obecności. 

 

"Zofia Paskowa musiała być mądrą kobietą, z wnukiem rozmawiała dużo, odpowiadając cierpliwie na każde pytanie, i więcej jeszcze dopowiadała od siebie. Z jej chałupy — raju swojego dzieciństwa — vis a vis browaru w Sokołowie Podlaskim Michał zapamiętał piec, krosna i dwa obrazy wiszące na kuchennej ścianie. 

— A co z fotografią? 

— Wygląda na to, że była mi pisana.

      

   Pierwsze zdjęcie — portret babci i dziadka — zrobił w wieku pięciu lat. Aparat skrzynkowy marki Kodak Brownie był własnością jego wujka Antoniego Świszczewskiego. Ten z natury otwarty człowiek, widząc ekscytację siostrzeńca, włożył w jego ręce czarną skrzynkę z podwójnym okienkiem i pozwolił fotografować.

Zofia i Jan Paskowie, przejęci chwilą, zastygli na tle przydomowego ogródka. Przed nimi, nieco z boku, kwitną piwonie. Jest rok 1954." - Violetta Nowakowska, Węgrów. Historia obecności (rok wydania 2018).


 

Fot. Antoni Świszczewski

 

Wczesna wiosna 18 kwietnia 1954, słoneczny ciepły dzień, ogródek z piwoniami przed domkiem Dziadków. Od lewej w jasnym ubranku -tak wyglądałem podczas wykonania pierwszego zdjęcia.


 

Rok 1962 - pierwszy reportaż upowszechniony w szkolnej gablocie.

Założenie i prowadzenie szkolnego kółka fotograficznego.

 

Będąc uczniem siódmej klasy Szkoły Podstawowej Nr 2, w 1962 r. wykonałem pierwszy reportaż fotograficzny ze szkolnego apelu. 

 Zdjęcie wykonałem Moskwą-5. Dane: aparat składany na błonę zwojową. Zdjęcia w formacie 6 x 6 oraz 6 x 9. Obiektyw Industar-24 f/3,5 105mm. Czas naświetlań od 1 s do 1/250 s, migawka z samowyzwalaczem i gniazdem synchronizacji z lampami błyskowymi. Celownik teleskopowy, nastawianie ostrości za pomocą dalmierza z kompensatorem klinowym oraz według skali odległości na oprawie obiektywu.

 

Został eksponowany w szkolnej gablocie i tak zapoczątkował ekspozycję moich fotografii. To pozwoliło nauczycielowi Witoldowi Grądzkiemu powierzyć mi szkolną pracownią fotograficzną. Zorganizowałem koło fotograficzne. Powołaliśmy zarząd. Zostałem prezesem. Ustaliliśmy jednorazową składkę 5 zł, co pozwoliło postawić pierwsze kroki w fotografii amatorskiej.

 

Rok 1964 - pierwsze zajęcia fotograficzne (instruktorskie) z dziećmi i młodzieżą w Klubie Pracownika Cukrowni - "Cukrownik".

 

Pojedyncze zdjęcia w lokalnej prasie, wystawy... 

Bal karnawałowy. Fot. Michał Kurc

 

Zdjęcia do albumu Teatru Lalek "Skrzat" - 1967 rok. Fot. Michał Kurc

 

... albumy np. z działalności Klubu Pracownika Cukrowni - wiele z tych zdjęć prezentuję w galerii 

Sokołów Podlaski z tamtych lat  - Cukrownia Elżbietów...

 

 


Od 1977 roku - Plenery fotograficzne w Gródku nad Bugiem


Udział w plenerach i w wystawach poplenerowych.

Praca z pleneru 1977 r.

 

 

Plener "Gródek '78"

 

Uczestniczyłem m. in. z członkami Sokołowskiego Klubu Fotograficznego:

 

 

 

 

W 1979 byłem współorganizatorem pleneru "Gródek '79".

 

- od 1979 do 1985 instruktor fotografii w CKiS Województwa Siedleckiego

- od 1985 do 2004 instruktor fotografii w Węgrowskim Ośrodku Kultury

 

Byłem pomysłodawcą i redaktorem Fotokroniki - siedleckie w obiektywie:

 

 

 

 


1980 czerwiec Skansen wojskowy w Skurczy - folder z moimi pracami.


Pomnik został wykonany przez saperów z następujących jednostek Warszawskiego Okręgu Wojskowego: 3774 (7 Pułk Pontonowy z Dęblina), 2189 (2.Warszawski Pułk Saperów w Kazunia Nowego) , 1174 ( 60 Szkolny Batalion Naprawy Sprzętu Inżynieryjnego z Dęblina) i 4829 (1 Brygada Wojsk Obrony Wewnętrznej z Góry Kalwarii). Na płycie umieszczono datę 17 września 1978 r. Pomnik odsłonięto uroczyście przez naczelne władzę PRL

 

 

 

 

 

Wystawy

 


1986 czerwiec "Stare, nowe, najnowsze" - 


Galeria Biblioteki Publicznej w Węgrowie - Dom Gdański.

 

Praca z wystawy "Stare, nowe, najnowsze"

 


 


1986 listopad "Jesień w parku"


W galerii CKiS w Siedlcach. - (Dokonano kradzieży wszystkich prac.)


1987 kwiecień "Nigdy więcej"


Galeria Biblioteki Publicznej w Węgrowie - Dom Gdański

 


1987 czerwiec "Węgrów '86"


Wystawa w plenerze na Rynku Węgrowa

Praca z wystawy na węgrowskim rynku "Węgrów '86" z 1987 roku. 


1987 sierpień "Zespół Pieśni i Tańca z Białorusi"


W holu WOK - (ponownie w nowym WOK w 2007)

1987 listopad "Zespół Pieśni i Tańca" - Klub "Cukrownik" w Sokołowie Podlaskim

 


1989 7 lutego "Okrągły stół"


Węgrowski Ośrodek Kultury - WOK. Prace eksponowałem na wystawie na drugi dzień po debacie.

 

 

 


1989 Grafika 48 KB - cyfrografie


Jedna z pierwszych wystaw cyfrografii w Polsce - tu w Węgrowie w 1989 roku

 

Postanowiłem zaznaczyć WĘGRÓW na fotograficznej mapie Polski, że tu odbyła się jedna z pierwszych indywidualnych wystaw w Polsce grafiki komputerowej w fotografii - moich prac nazwanych przeze mnie cyfrografiami.

 

Grafika komputerowa w fotografii
Galeria powstała po zaproszeniu na moją stronę Janusza Jana Berdaka artysty fotografika ZPAF. Zaproszenie zostało przyjęte, a jego uwagi oraz otwartość na sprawy fotografii pozwoliły przypomnieć nam pierwsze kroki stawiane w grafice komputerowej.


Co nas łączyło? - Fotografia i komputer, ten - jeszcze z lat osiemdziesiątych. Janusz pracował na AT ARI-800XL ze stacją dysków elastycznych. Po raz pierwszy, w 1988 r. wystawił komputerowe prace - fotomontaże cyfrowe w Galerii ZPAF w Warszawie. Natomiast ja, starałem się "coś" zrobić na ZX Spectrum 48. Moje pierwsze grafiki - cyfrografie wystawiłem w 1989 r. w Galerii "m-wok" Węgrowskiego Ośrodka Kultury z okazji 150 LAT FOTOGRAFII.

 

Cyfrografia 826en - praca z wystawy Grafika 48KB. Rok 1989.

Rafał Witkowski

Polska grafika komputerowa
(fragment)
"...

3. Wybrani polscy twórcy grafiki komputerowej
3.1. Zdzisław Beksiński
3.2. Jan Berdak
3.3. Ryszard Horowitz
3.4. Michał Kurc
3.5. Zbigniew Dowgiałło, Leszek Zbijowski i grupa Potencjalna 10
3.6. Władysław Pluta
3.7. Młode pokolenia twórców grafiki komputerowej


3.4. Michał Kurc

Zasłużoną postacią dla początków artystycznej grafiki komputerowej jest Michał Kurc urodzony 25 maja 1949 roku w Sokołowie Podlaskim. Jako fotograf szczególnie związany jest od 1985 roku z Węgrowem i tamtejszym Ośrodkiem Kultury oraz z Węgrowskim Klubem Fotograficznym. 15 kwietnia 1989 roku został członkiem rzeczywistym Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców.
Pierwsze cyfrografie, bo tak nazywa Michał Kurc swoje prace komputerowe, zaprezentował w roku 1989 w Galerii Węgrowskiego Ośrodka Kultury z okazji 150 lecia fotografii. Była to jedna z pierwszych wystaw prac cyfrowych w kraju po wystawie Studia EGA w Zachęcie w roku 1988 i prac Jana Berdaka w ZPAF w Warszawie w tym samym czasie.

Wystawa prac Kurca nosiła miano Grafika 48 KB z racji tej, że obrazy te powstały na 
komputerze ZX Spectrum 48 KB. Grafiki te podobne są do tych, o których wspomniałem 
wcześniej, tzn. do tych tworzonych w latach pięćdziesiątych za pomocą znaków i symboli, w których przejścia tonalne uzyskiwano poprzez manipulowanie gęstością owych znaków. Tak właśnie w pracach Michała Kurc powstał efekt różnego rodzaju przejść, tyle że znaki i symbole zastąpione zostały przez kwadraty. Jest to wynik niezbyt zaawansowanych możliwości (w tym przypadku chodzi o niską rozdzielczość obrazu jaką dawał) komputera ZX Spectrum, które artysta potrafił właściwie wykorzystać.

Prace z wystawy Grafika 48 KB abstrakcyjne i bardzo dynamiczne. Mogą kojarzyć się z kosmicznymi formami (il. 75, 76, 78), ze znanym z filmów science fiction załamaniem czasoprzestrzeni (il. 77, 79), czyli z tym wszystkim co intryguje każdego człowieka idącego z duchem czasu, a jakim jest niewątpliwie Michał Kurc posługujący się komputerem.

Lepsze rezultaty techniczne Michał Kurc uzyskał dzięki sprzętowi PC - 286. W cyfrografiach z lat 1992 - 1994, obok ewolucji technicznej ich twórcy, widać pokrewieństwo z obrazami z wystawy Grafika 48 KB. Są to również bardzo abstrakcyjne (il, 80, 83) i często kosmiczne wizje (il. 81, 82). Prace zostały zaprezentowane w 1994 roku w Galerii Węgrowskiego Ośrodka Kultury na wystawie pt. Grafika komputerowa.
Cyfrografie 26122003 to cykl obrazów (il. 84 - 87), które powstały najpierw za pomocą aparatu fotograficznego i poruszania nim długiego czasu naświetlania. Artysta uwiecznia w ten sposób światło, a następnie przetwarza takie zdjęcia na komputerze uzyskując efekty przypominające niekiedy malarstwo op-art. (il. 84). Technika ta nazwana została przez Michała Kurca rysowaniem światłem.
Kolejne eksperymenty doprowadziły Michała Kurca do tzw. skanografii. Tak artysta nazywa prace powstałe w wyniku skanowania różnych przedmiotów, roślin itp."

_______

Źródło: 
Rafał Witkowski historyk sztuki, plastyk
Polska grafika komputerowa praca magisterska (fragment) napisana pod kierunkiem prof. dr hab. Waldemara Delugi. Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Warszawa, 2005.

 


1990 październik - "Dwa opowiadania" WOK


Galeria m-wok Węgrowski Ośrodek Kultury.

 


1991 - MONOGRAFIA NA 550-lecie Węgrowa


Do monografii wykonałem wiele zdjęć i reprodukcji. W tym samym roku ukazał się folder "Węgrów" - ilustrowany moimi zdjęciami.


1993 - Wystawa "kolorowa izohelia"


Galeria Biblioteki Publicznej w Węgrowie - Dom Gdański.

 

Praca z wystawy "Kolorowa izohelia". Rok 1993.

 

Izohelia... stała się zauważalna w mojej grafice komputerowej. Można ją nazwać, że jest przedsionkiem do dalszych rozważań, projektów... i pozyskiwania prac - moich cyfrografii.

 


1994 - "Gwiazdki z komputera" - cyfrografie na wystawach


Praca z wystawy "Gwiazdki z komputera" - Galeria m-wok.

 

 


1994 - "Grafika komputerowa"


Pop-art

Praca z wystawy Grafika komputerowa, 1994 r. - Dokonano kradzieży ok. 30% prac.

 

 


1995 - Jesień w parku - (izohelia)


Galeria m-wok Węgrowski Ośrodek Kultury

Praca z wystawy "Jesień w parku" z wierszem Jadwigi Zgliszewskiej "Impresja jesienna".


 

 

 

strona | 1 | 1a | 2 | 3 | 4 | 4a | 5 | 5a | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 |

 

 

 


Copyright © design and photos by Michał Kurc